Akdeniz Evlerinin Sıcaklığını Kendi Evinize Taşıyabilirsiniz

akdeniz tarzı dekorasyon

Şehir hayatının o karanlık, renksiz, soğuk evlerinden siz de sıkıldıysanız; evlerinizi sıcacık Akdeniz evlerinden biri haline getirebilirsiniz. Küçük dokunuşlarla, büyük değişiklikler yaratmak isteyenler için, Akdeniz tarzı dekorasyon çok iyi bir tercih. Bir kaç basit ipucu ile, kendi salonunuzda kendinizi bir Yunan adasında gibi hissedebilirsiniz.

Beyaz ile aydınlığı sağlayın

evde beyaz kullanımı

Akdeniz evlerinin en belirgin özelliği beyaz renkleridir. Bu açıdan evinizin temel renginin beyaz olması çok önemli. En çok göze çarpan, büyük eşyalarınızda mümkün olduğunca beyazı tercih etmeye çalışın. Mobilyalar, koltuklar, halılar, perdeler… Beyazı temiz tutmanın zor olabileceği konusunda endişe yaşıyorsanız, nano teknolojiyle üretilen, leke tutmayan kumaşları tercih edebilirsiniz.

Aydınlığı sağlamak için pencerelerin önünü diğer eşyalarla kapatmadığınızdan emin olun. Keten perdeleri camın üzerinde değil, duvar tarafında tutun. Tül seçerken, tercihinizi ince modellerden yana kullanın ki güneş ışığı içeri girebilsin.

Saks mavisi ile şıklık yaratın

evlerde akdeniz esintisi

Akdeniz denince ilk akla gelen renklerden bir diğeri de saks mavisidir. Denizin mavisini ev dekorasyonunuzda kullanarak, evlerinizde bir yaz esintisi yaratabilirsiniz. Beyaz ile döşediğiniz evinizi saks mavisi ile renklendirmek için; kırlent, biblo, masa örtüsü gibi daha küçük ürünlerinizde bu renge yer verin. Hatta bu tip ürünlerde çapa, dümen, yelkenli vb. desenler kullanarak, evinizdeki deniz ve yaz temasını daha da belirginleştirebilirsiniz.

Akdeniz evleri şıklığıyla ön plana çıkan evlerdir. Bu sebeple dekorasyon ürünleri çok önemli. Saks mavisi ve beyazın bir arada kullanıldığı çiniler duvar dekorasyonu için doğru bir tercih olabilir. Büfenizin dekorasyonu için çeşmi bülbülleri düşünebilirsiniz. Mavi-beyaz porselen yemek takımlarıyla da evinizin şıklığını tamamlayabilirsiniz.

Açık mavi ile sakinleştirin

evlerde akdeniz tarzı

Duvar rengi için beyaz çok soluk, saks mavisi ise çok iddialı olacaktır. İkisinin arasında yumuşak bir geçiş yapıp, evinize biraz sakinlik vermek için duvarlarınızda açık maviyi tercih edebilirsiniz. İki renk ile de muhteşem bir uyum sağlayacaktır.

Ufak tefek süs eşyalarınızda da açık maviye yer vererek, bir kombin yaratabilirsiniz. Akdeniz tarzı dekorasyon için vazgeçilmez sayılan el yapımı yelkenliler bu konuda yardımınıza koşabilir.

Sarı ile güneşi evinize taşıyın

akdeniz tarzı dekorasyon

Güneş, Akdeniz tarzı dekorasyon için çok önemlidir. Hava kararsa bile, güneş ışığının o sıcak etkisinin evinizden çıkmadığından emin olun. Aydınlatmada beyaz ışık yerine sarı ışık tercih edin. Beyaz ışık mekanik bir görüntü yaratırken, sarı ışık güneşin doğal ışığını andırır ve evinize canlılık kazandırır. Enerji tasarrufu konusunda endişe etmeyin. Toplumda bilinenin aksine; iki renkte de enerji tasarruflu ampuller bulmak mümkün.

Ali Çulha

Ali Çulha

Bir evde bitki köşesi varsa o ev "yuva"dır.
Ali Çulha
BENZER YAZILAR