Ses Çıkaran Zemin Döşemeleri Nasıl Düzeltilir?

zemin döşeme

Hem doğal hem de estetik ürünler olan zemin döşemeleri, çeşitli nedenlere bağlı olarak zamanla sinir bozucu sesler çıkarmaya başlayabilir. Endişe etmeyin, her şeyin bir çözümü var.
Ahşap zemin döşemeleri; çevre faktörleri, mekanik etkenler ve kullanılan ahşaba bağlı olarak zamanla çeşitli problemler çıkarmaya başlayabilir. Bu problemlerin başında ise zemine bastığınızda oluşan gıcırtılar gelir.

Aslında parkeler, yani ahşap; yaşayan, doğal bir malzeme olduğu için, zamanla değişim göstermesi normaldir. Fakat bu evinizde ya da ofisinizde sürekli tadilat yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Parkelerin ses çıkarmasının en büyük nedenlerinden biri zeminin zamanla gevşemesidir. Zemin gevşemesi ise pek çok farklı neden bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlar arasında; parke altındaki desteklerin ya da parke altı şapının hareketi, zayıf zemin şapı, yanlış çivileme, yanlış şap malzemesi, yetersiz ya da yanlış yapıştırma, aşırı rutubet ya da fazla kuru hava şartları gibi nedenler sayılabilir. Ayrıca döşemelerin monte edilirken bağlantılarının yanlış yapılması da bu sebeplerden bir diğeridir.

Ses Çıkaran Zemin Döşemelerinden Kurtulma Yolları

Eğer döşemelerin tamamı gıcırdıyorsa bütün zemin sökülerek yeniden monte edilmesi gerekir. Bu zahmetli ve maliyetli iş, maalesef pek çok kişinin başına gelen ve yanlış montajdan kaynaklanan bir sorundur. Bu durumda sorunu kendi imkanlarınızla çözmeye çalışmak yerine profesyonel yardım almanız daha doğru olacaktır. Eğer gıcırtılar bölgeselse, bütün zemini sökmeniz gerekmez.

Problemli bölgeye yapıştırıcı sürerek rahatsız edici seslerden kurtulabilirsiniz. Zemin altını güçlendirerek onarmak da kalıcı bir çözüm olabilir.

Parkeleri zemine vidalayarak da seslerden kurtulabilirsiniz. Yine sorunun bölgesel olduğu durumlarda ses çıkaran bölgeleri vaks ya da grafit ile yağlayabilirsiniz. Ayrıca bitişik panellerin arasına talk pudrası, az miktarda pudralı sabun taşı ya da pudralı grafit dökerek sizi deli eden o seslerden kurtulabilirsiniz. Özellikle yağmurlu havalarda kapalı mekanlardaki nem değişiklikleri de parkelerin şişmesine ve ses çıkarmasında neden olabilir. Yukarıda belirtilen çözümlerden kendinize en uygununu uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Rutin Bakımları İhmal Etmeyin

Döşemelerinizde gıcırtı ve benzeri sorunlarla karşılaşmamak için parkenin yapımı esnasında işi sıkı tutmakta fayda var. İşin ehli bir usta ile çalışarak size sonradan çok daha büyük sıkıntılar yaşatacak sorunlarla karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz. Ayrıca kullanılan malzemenin kalitesi, çevresel faktörlerden daha az etkilenen ürünler kullanmak, zemin döşemelerinizi daha uzun süre sorunsuz kullanmanızı sağlar. Bununla birlikte parkelerin rutin bakımlarını yaptırmayı da ihmal etmemek gerekir.

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR