Serum gibi banyo mobilyası takıyor

Serum gibi banyo mobilyası takıyor


Türkiye’de banyo mobilyası kullanımının hızla arttığını belirten Orka Banyo Mobilyaları Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz, “Yeni evlerde banyo mobilyası kullanımı çok yaygın. Yeni ev alamayanlar da evlerini banyo mobilyalarıyla güzelleştiriyor. Satışlarımız hız kesmedi. 2008’de 2007’ye göre yüzde 15 büyüme sağladık. 10 milyon dolar civarında ciromuz oldu. 2009’da da yüzde 40 büyüme hedefimiz var” dedi.


Banyo mobilyası talebindeki artışın yanısıra müşterilerinin olabildiğince hızlı teslimat istediklerini belirten Yılmaz, “Bazen banyo dolabı değil de serum taktığımızı düşünüyorum. Müşterilerimiz o kadar acil taleplerle geliyorlar ki bugün aldıkları banyo mobilyasının, yarın evlerine monte edilmesini istiyorlar. Stoklarımız sayesinde olabildiğince hızlı olmaya çalışıyoruz” dedi.


70 milyonluk nüfusa sahip Türkiye’nin büyük bir pazar olduğunu, her yıl 700 bin yeni konuta ihtiyaç duyulduğunu belirten Yılmaz, talebi karşılayabilmek için Düzce’de yeni fabrika kurduklarını açıkladı. Fabrikada 80 ana modelin yanısıra karma modellerle birlikte toplam 300 model banyo mobilyası ürettiklerini kaydeden Yılmaz, her yıl 20 yeni model çıkardıklarını ifade etti.


65 ilde 200 bayileri olduğunu belirten Yılmaz, aralarında Triad Park ve Beykoz Vadi Konakları’nın da yer aldığı 40 konut projesine banyo mobilyası verdiklerini söyledi.


 


‘Krize rağmen işçi aldık’Daha çok üretip daha çok satarak krizi altetme stratejisi güttüklerini belirten Ömer Yılmaz, şunları söyledi:


“Krize rağmen Gümüşova’da, 40 bin metrekare açık, 10 bin metrekare kapalı alana sahip bir fabrika kurduk. Tek vardiyada yılda 120 bin takım üretme kapasitemiz var. Telaffuz etmeyi sevmiyoruz ama kriz tabii ki var. Ama buna rağmen bu dönemde eleman aldık. Kapasitemizi yakalayabilmek için 100 personele ek olarak 50 kişi daha aldık. İçinde göz duşları, darbe emici kauçuk şilteleri olan modern bir tesis kurduk. Tıpkı bir hastane gibi, içinde toz zerreciği göremezsiniz. Eskiden bantlar dolapların kenarına ütüyle yapıştırılırdı. Şimdi yeni makinelerimizde özel bir tutkalla yapıştırıyoruz. Bu işlemden sonra bantlar, suda içinde bekletseniz bile açılmıyor.”


 


‘Gana’ya bile ihracatımız var’Avrupa ve Afrika’da 18 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Yılmaz, şu bilgileri verdi:


“Satışımız içinde ihracatın payı yüzde 15’ti. Bu yıl hedefimiz ihracatın payını yüzde 50’ye çıkarmak. 2000’lerin başından beri Azerbaycan, Madekonya, Kosova, Fransa, Belçika, Almanya, Hollanda, Irak, İran gibi toplam 18 ülkeye ihracat yapıyoruz. Gana’ya ilk banyo dolabı gönderen firmayız. Almanlar sağlamlıkta, İtalyanlar tasarımda öncüdür, biz onlara bile ihracat yapıyoruz.”


 


‘Krizde ekonomik ürünler tercih edilir’İnşaat sektörünün durmadığını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:


“Kriz ortamında lüks ürünler yerine orta sınıf ürünler tercih ediliyor. İnşaat tamamlanınca sıra en son mobilyaya geliyor. Krizlerde ekonomik ürünler tercih edilir. Bu dönemde kampanya, promosyon ve kar marjı fedakarlığıyla iyi bir satış grafiği yakalanabilir. Satışla ilgili bir sorun görünmüyor. Bizde 200 liradan başlayarak 5 milyon liraya kadar değişen fiyatlarda banyo mobilyası var.


 


‘Beyazdan vazgeçilmiyor’ 


En çok tercih edilen rengin beyaz olduğunu kaydeden Yılmaz, “Beyazdan kimse vazgeçmiyor. Arkasından masif ağaç geliyor. Açık meşe de çok fazla ilgi görüyor. Biz lake ürünlerde de iddialıyız. Özel fırınımız var” dedi.


 Etiketler: , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR