Şerefiyelendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

şerefiyelendirme nedir

Kısaca “itibar değeri” olarak kullanılan şerefiye, bir gayrimenkulun benzer daireler ile aynı metrekare ve aynı planda olmasına rağmen, bulunduğu konum itibariyle daha yüksek bir değere sahip olması olarak tanımlanıyor.

Her ülkede değişiklik gösteren şerefiye, gayrimenkulun; manzarası, konumu ve yüksekliği, baktığı yön ve cephe,   aldığı güneş, sosyal alanlara, toplu ulaşım merkezlerine ve yola uzaklığı, emniyet durumu, balkonlu olup olmaması, yüksek katlarda ise binada asansör olup olmaması, bahçe katı ise gürültülü olup olmaması gibi özellikleri göz önüne alınarak belirleniyor. Yurt dışında giriş katlarının şerefiye payı daha yüksek olurken, Türkiye’de yüksek katlar, sitelerde havuz manzaralı daireler ve güney cepheler tercih edildiğinden şerefiye payı daha yüksek oluyor.

Şerefiyelendirme Nedir?

şerefiyelendirme nasıl yapılır?

Şerefiyelendirme; inşaat şirketlerinin konutun özelliklerini dikkate alarak belirlediği rakam olarak tanımlanıyor. Sadece gayrimenkul satışlarında değil, kiralamada da belirlenecek rakamda şerefiyelendirme payı etkili oluyor. Satışlarda ise her ne kadar satan taraf şerefiyelendirme payını belirliyor olsa da aslında bu rakamı belirleyen alıcı oluyor. Çünkü çocuklu aileler parka bakan daireleri tercih ederken, yaşlı aileler giriş katlarını, genç evliler ise en üst katları tercih edebiliyor. Türkiye’de şerefiyelendirme konusu özellikle konut projelerinde rakamların yüksek olması nedeniyle çok dikkate alınması gereken bir konu durumuna geliyor. Çünkü satıcı taraf, şerefiyelendirme payını yanlış belirlemiş olabiliyor. Bu nedenle SPK belgesi olan bir gayrimenkul uzmanından ikinci bir görüş alarak yardım istemek daha akıllıca oluyor.

Şerefiyelendirme Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle şerefiyelendirme için gayrimenkulun tüm bilgilerinin büyük bir dikkatle incelenmesi gerekiyor. Gayrimenkulun sahip olduğu her artı özellik için bir puan ekleniyor ve en yüksek puanı alan dairenin satış bedeli tavan bedel, en düşük puanı alan dairenin bedeli ise tavan bedel olarak belirleniyor. Diğer dairelerin bedelleri ise bu iki rakam arasında sıralanıyor. Bugün haksızlıkları önlemek için büyük konut firmaları tarafından özel şerefiye programları kullanılıyor. Bu özel programlarda klasik şerefiye özelliklerine konut yapılacak alanda bulunan konut adedi, toplam konut alanı, projenin rakımı, toplam parsel ve parselde bulunan blok adetleri, bloğun yer aldığı parsel, blokta ve katta bulunan daire sayısı, eğer varsa blokta arsa sahibine ait daire adedi ve daireler arası açıklık mesafesi gibi bazı detaylı özellikler de ekleniyor. Bu sayede şerefiyelendirme payının gerçeğe en yakın değerde çıkması sağlanıyor. Bugün tüm büyük konut projelerinde şerefiyelendirme skalası yine SPK onaylı bir gayrimenkul uzmanı tarafından, özel programlar kullanılarak yapılıyor.

Kat sayısı, ulaşım ya da sosyal olanakları, konumu ve yüksekliği açısından size en uygun evi seçmek için www.milliyetemlak.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR