Şarap Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Şarap Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Hayatta bazı lekeler vardır ki talihsiz bir olay neticesinde ortaya çıkmalarıyla birlikte canınızı epeyce sıkabilir. Arkadaşlarınızla beraber evinizde geçirdiğiniz keyifli bir akşam, halınızın, masa örtünüzün ya da en sevdiğiniz gömleğinizin üzerinde beliriveren kırmızı şarap lekesi ile tatsızlaşabilir! Yanlış kapatılmış bir mantar tıpa, fark etmeden yaptığınız ters bir hareket ya da ufak bir çarpışma sonucunda bu türden sinir bozucu bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Endişelenmeyin!

Eşyalarınızı ya da kıyafetlerinizi şarap lekesinden kurtarma sürecinde atmanız gereken ilk adım, kağıt havlu aracılığıyla dökülen şarabı mümkün mertebe emdirmeye çalışmak. Bu sırada lekeli bölgeyi asla ovalamayın! Unutmayın; ovalama işlemi şarabın kumaşın içine işlemesine ve kuruyarak bulunduğu yere iyice yerleşmesine sebep olur. Dökülen sıvıyı emdirdikten sonra 3 farklı ve etkili maddeyi kullanarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Tuz gücü

Leke çıkarmada en eski ve basit yöntemlerin başında tuz kullanmak gelir. Tuz sayesinde artık bu türden ufak tefek kazalar yüzünden keyfinizi bozmanıza gerek yok. Lekeli bölgenin üzerine tuzu serpin ve bu şekilde iyice kurumasını bekleyin. Hatta size tavsiyemiz lekeyi unutup geceye kaldığınız yerden devam edin ya da ertesi günü bekleyin. Ertesi sabah tuzun lekeyi nasıl da büyülü bir şekilde emdiğini görünce  şaşıracaksınız. Kuruduktan sonra soğuk su ve deterjan kullanarak lekeli bölgeyi iyice yıkayın. Puf! Şarap lekesi uçup gitti bile!

Her derde deva soda

Sodanın sağlığınız için olduğu kadar temizlik işleri için de yararını biliyor olmalısınız. Şarap lekesi de soda ile çözüme kavuşturulup yok edilecek problemler arasında yer alır. Deneyenler sodanın son derece etkili bir leke giderici olduğunu söylüyor.

Burada ne tür bir soda kullandığınızın önemi yok. Bir miktar sodayı lekeli bölgenin üzerine dökün. Bazen sadece bu işlem bile lekenin çıkması için yeterli olabilir. Olmadığı durumlarda soda ve tuz karışımını deneyebilir, o da yeterli gelmezse deterjanla yıkama aşamasına geçebilirsiniz.

Bulaşık deterjanı ve oksijenli su karışımı

Bulaşık deterjanı ve oksijenli suyu da leke çıkarmak için etkili bir iksir olarak kullanabilirsiniz. Bu karışımın karşısında, bir hafta boyunca beklemiş bir şarap lekesi bile tutunamaz! Burada önemli olan nokta; karışımdan bir miktar lekeli bölgenin üzerine döktükten sonra kısa bir süre bekleyerek sıvının emilmesini sağlamaktır. Sonra karışımdan biraz daha döküp yine bekleyebilirsiniz. Bu şekilde leke tamamen çıkana kadar aynı işleme devam edin. Er ya da geç şarap lekesine galip gelen siz olacaksınız!

Etiketler: , , , , ,

BENZER YAZILAR