Lavlardan Sağ Çıkmayı Başardı: San Juan Parangaricutiro Kilisesi

Lavlardan Sağ Çıkmayı Başardı: San Juan Parangaricutiro Kilisesi

San Juan Parangaricutiro Kilisesi, yanardağ lavlarının altında yok olan bir Meksika köyünden bugüne kadar gelen tek yapı olarak biliniyor. Kilise binası, Meksika’nın Michoacan bölgesinde bulunuyor. Şehir, 20 Şubat 1943 tarihinde bir mısır tarlasından yükselmeye başlayan ve çevresindeki köyleri tek tek yok eden Parikutin yanardağının güçlü lavlarına yenik düştü. Ancak San Juan Parangaricutiro kilisesi ayakta kalmayı başardı. Katılaşan volkanik konilerle ve lavlarla kaplı bölgenin dünyanın en dikkat çekici oluşumlarından biri olduğuna inanılıyor.

Parikutin Yanardağı’ndan yükselen felaket

Parikutin Yanardağı püskürdüğünde San Juan Parangaricutiro Kilisesi çanlarının sadece birkaç kilometre uzaklıkta çaldığı söyleniyor. Hikayeye göre, çanlar çalarken lavlar yavaş yavaş akmaya başlamıştı ve yeryüzü kalın bir lav tabakası ile kaplanıyordu. Lavların kilisenin etrafındaki mezarlık duvarlarına ulaşması ve bu duvarları eritmeye başlaması yaklaşık 1 yıl sürdü. 1 yılın sonunda sıcak lavlar mezarlık duvarlarının üzerini kapladı ve kilise kulesi ile el değmemiş sunağa kadar geldi. Parikutin Yanardağı 8 yıl daha püskürmeye devam etse de küçük kilise yıllar boyunca lavlara karşı dimdik ayakta kaldı.

Lav tabakası altındaki gizem

Parikutin’in 8 yıl süren püskürme faaliyetine şahitlik eden kilise, bugün tüm büyüsüyle eski günleri anlatıyor. Kilise, bugün kalın bir lav tabakası altında gömülü. Yanardağ faaliyete geçmeden önce şehirde yaşayan insanlar bölgeden tahliye edilmişti. Kilise o zamandan beri terk edilmiş durumda ve artık katılaşan volkanik konilerle çevrili. Kalıntılar ziyaretçilere göre antik çağlardan kalma bir binayı andırıyor. Kilise kalıntıları arasındaki yanardağ patlamasından sağlam bir şekilde kurtulan sunak ise yıllardır gizemini koruyor. Sunak her yeri kaplayan ve birkaç metre kalınlığa ulaşan lav tabakasından tamamen kurtulmuş görünüyor.

Yeni San Juan Parangaricutiro

San Juan Parangaricutiro ile ilgili görsel sonucu

Yanardağ felaketi şans eseri arkasında ölü bırakmadı. Afetten kurtulan, ancak evlerini terk etmek durumunda kalan şehir sakinleri hiç vakit kaybetmeden lavlardan etkilenmeyen bir alanda yeni bir yerleşim yeri kurdu. Ayrıca bu yerleşim yerine yeni bir kilise de inşa edilmeye başlandı. Bu kiliseye yeni San Juan Paragaricutiro (Neuve San Juan Paragaricutiro) Kilisesi adı verildi.

Orijinal kilisenin kalıntıları ise bugün turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Böylece dünyanın en genç volkanı olan Parikutin volkanı bir taraftan da köy için bir gelir kaynağı yarattı. Ziyaretçiler lavlardan oluşan volkanik kayanın üzerinde tırmanarak kilise kalıntılarını görebiliyor. Parikutin volkanının diğer bir özelliği de gelişim sürecinin bilim adamları tarafından araştırılabilmesi fırsatını vermesi. Yeni bir yanardağ olması nedeniyle bölge sadece turistlerin değil, jeologların da odak noktası arasında yer alıyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR