Ruhsar Dizisi Nerede Çekildi?

Ruhsar Dizisi Nerede Çekildi?

1990’lı yılların sonlarında ve 2000’li yılların başlarında izleyicileri televizyon ekranlarına kilitleyen diziler arasında ilk sırada gelen Ruhsar dizisi senarist, yönetmen ve oyuncu kadrosu ile hâlâ hatırlanıyor. Güzel eşini genç yaşta kaybeden Mazhar’ın maceralarını anlatan dizinin başrolünde Cem Davran ve Hande Ataizi yer alıyor. Oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler arasında ise; Göksel Kortay, Pekcan Koşar, Hakan Gerçek, Mehmet Ulay, Tuluğ Çizgen, Güneş Berberoğlu, Ebru Karanfilci, Cezmi Baskın, Açelya Elmas, Mehmet Usta yer alıyor.

Unutulmaz kadro

5 sezon süren, cumartesi akşamlarının vazgeçilmezi, kocasını deli gibi kıskanan Ruhsar’ın entrikaları izleyiciyi ekranlara kitlemişti. Senaryosu Gani Müjde, Fatih Solmaz ve Özlem Aybek tarafından kaleme alınan dizide eşinin ölümünden sonra Mazhar’ın tekrar evlenmesi için uğraşan anne ve kız kardeş, Ruhsar’ın elinden az çekmedi. Ruhsar dizisinin yönetmenleri ise Ümmü Burhan, Samim Değer, Ömür Atay gibi önemli isimlerdir. Yapımcısı ise dönemin en meşhur isimlerinden Abdullah Oğuz’dur .

Ruhsar’ın ölümsüz aşkı

Kısaca diziyi hatırlatmak gerekirse Mazhar yani Cem Davran eşi Ruhsar’ı (Hande Ataizi) aniden kaybeder ve dünyası başına yıkılır. Ancak Ruhsar dünyadan kopamaz ve kocası Mazhar’dan ayrılamaz. Sadece Yağmur yağdığında dünyaya gelebilen Ruhsar, Mazhar’ın yakasını bırakmaz onu sadece Mazhar görür ve iletişim kurar. Mazhar’ın bu durumdan oldukça memnun olmasının yanında memnun olmayanlar da vardır. Ruhsar kaynanası ve görümcesinin Mazhar’ı baş göz etmek için kurdukları planları bozarak varlığını hissettirir, Mazhar’ı kimselere yar etmemek için elinden geleni yapar.

Örnek teşkil etti

Yaptığı çılgınlıklarla Mazhar’ı çileden çıkaran Ruhsar bembeyaz kıyafetiyle perili Türk dizilerinin öncüsü olmuştur. Romantik komedi alanında Türk dizi geçmişinde önemli yeri olan dizi ilk görsel efekt kullanımı anlamında da bir ilke imza atmıştır. Dizi çekildikten sonra başka dizilere de esin kaynağı olmuştur ancak bunların hiçbiri Ruhsar kadar başarılı olamamıştır. Mazhar’ın peşini bırakmayan güzel eşi Ruhsar’ın tatlı kıskançlıklarının ve sonsuz aşkının konu edinildiği dizi yayınlandığı yıllarda pek çok diziyi geride bırakmış ve reytingleri toplamıştı.

Ruhsar dizisi nerede çekildi?

90’lı yılların sonuna damga vuran dizi millenyum yılı olan 2000’li yıllarda da yayınlanmış ve izleyicilerin beğenisini toplayarak 108 bölümle final yapmıştır. Güzel oyuncu Hande Ataizi ve Cem Davran’ın başrollerini paylaştığı dizi Ruhsar genel olarak ev ortamında geçmektedir. Apartman dizisi olarak da nitelenebilecek olan dizi İstanbul Ümraniye’de gerçek bir sitede çekilerek fantastik aile dizisi kategorisinde unutulmayanlar arasında yerini almıştır.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR