Bangkok’un En İlginç Bankası Ve Binası: Robot Bina

Bangkok'un En İlginç Bankası Ve Binası: Robot Bina

Bangkok’un Sathorn bölgesinde bulunan Robot Bina, United Overseas Bank’ın Bangkok Genel Müdürlüğü’ne ev sahipliği yapıyor. Aslında Sumet Jumsai tarafından Asya Bank için dizayn edilen bu ilginç yapı, bilgisayar teknolojisinin bankacılık sektörüne etkisini temsil ediyor. 20 kat yüksekliğe sahip olan ve toplam 10 milyon dolar maliyetle tamamlanan binanın, ilgi çekici mimarisi robot görünümüne destek veriyor.

Neoklasik Akıma Sessiz Tepki

robot building bangkok ile ilgili görsel sonucu

Sumet Jumsai’nin tasarlarken oğlunun oyuncak robotundan esinlendiği ve 1987 yılında tamamlanan bina, Bangkok’taki modern mimarinin en son örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Sumet Jumsai, 1980’lerin ortalarında yeniden yükselen klasik anlayışı reddediyor ve bu akımı entelektüel iflas olarak tanımlıyor. Jumsai’nin bu düşüncesinin bir sonucunu yansıtan Robot Bina ise, tasarımı ile neoklasik ve post-modern mimariye karşı bir protestoyu simgeliyor.

Bilgisayarlaşan Bankacılık

the robot building bangkok ile ilgili görsel sonucu

Robot görünümlü binanın basamak gibi yükseldikçe daralan dış duvarları, gözleri ve antenleri Sumet Jumsai’ın neoklasik akıma tepkisinin somutlaşmış halini temsil ediyor. Yapının çatısında bulunan iki anten, aynı zamanda iletişim ve paratoner olarak hizmet veriyor.

Dış cephede yer alan iki adet göz görünümü ise, yönetici odalarındaki 6 metre yükseklikteki camlar ve bu camların üzerinde göz kapağı görüntüsü oluşturan metalik panjurlar ile verilmiş. Binanın yan tarafları ise, camla güçlendirilmiş ve yapım aşamasında dünyanın en büyüğü olarak tanımlanan çelik somunlar ile süslenmiş. Bu çelik somunların en büyüğü yaklaşık 3.8 metre çapında.

Hayatın İçindeki Makineler

the robot building bangkok ile ilgili görsel sonucu

Sumet Jumsai, yaratıcısı olduğu binanın bir robot olması gerekmediğini ve ruhu entellektüel çıkmazdan kurtardığı sürece diğer metaforlara da ev sahibi olabileceğini yazmış. Ayrıca, binasının aslında post-yüksek teknolojiyi temsil ettiğini, bu nedenle binanın iç mimarisini öne çıkarmaktan ziyade dış yüzeyi soyut ama mekanik parçalarla süslemeyi tercih ettiğini dile getirmiş. Sumet Jumsai’ye göre bina, 20. yüzyılda hayatımızdan ayrı bir yerde konumlandırılan makinelerin 21. yüzyılda adeta arkadaşımız olarak hayatımızın içinde yer aldığını gösteriyor.

Bangkok’un iş merkezinde adeta insansı bir robot şeklinde yükselen Robot Bina, günümüzde United Overseas Bank tarafından genel müdürlük olarak kullanılıyor. 20 katlı binanın, basamağı andıran dış cepheleri, üst bölümünde bulunan gözleri ve antenleri, Sumet Jumsai’nin 80’li yıllardaki neoklasik akıma tepkisini yansıtıyor. Binanın bu ilginç tasarımını olumsuz yönde eleştirenlere rağmen, Robot Bina, Bangkok mimarisinin ikonlarından biri olarak kabul ediliyor. Hatta, yapı Los Angeles Çağdaş Sanatlar Müzesi tarafından 20. yüzyılın 50 yenilikçi binasından biri seçildi.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR