Dünyanın En Harika Tasarımlarından Biri: Richard B.Fisher Sahne Sanatları Merkezi

Dünyanın En Harika Tasarımlarından Biri: Richard B.Fisher Sahne Sanatları Merkezi

Richard B. Fisher Sahne Sanatları Merkezi, Bard Koleji kampüsüne en son eklenen binadır. Gehry tarafından tasarlanan kıvrımlı bir çatıya ve yapıya sahip olan bina, Catskill Dağları’nın eteklerinde yer alır.

Richard B. Fisher Sahne Sanatları Merkezi, Bard Kolejinin sahne sanatlarına kültürel ve eğitsel bir gereklilik olarak bağlılığının göstergesidir. Merkezin maceraperest programları ve birinci sınıf tesisleri, yaratıcılığın gerçekleştirilmesi, öğrenilmesi ve deneyimlenmesi için olağanüstü bir ortam sağlar. Merkez, Bard’ın Mütevelli Heyeti’nin eski başkanı Richard B. Fisher’in ismini taşımaktadır. Bu görkemli bina ve içinde yer alan olağanüstü sanat deneyimleri, vizyonu, cömertliği ve liderliği ile tanınan Fisher’a bir övgü niteliğindedir.

Muhteşem Tasarım

Richard B. Fisher Sahne Sanatları Merkezi, dans, opera ve konserler için 900 kişilik Sosnoff Tiyatrosu’na ev sahipliği yapar. Merkez, Bard Kolejine mimari bir dönüm noktası ve performans sanatları öğrencileri yetiştirmek için sağlam bir temel sağlamakla kalmaz, aynı zamanda öğrenciler tarafından üretilen ve profesyonel çalışmaların sergilendiği dünya çapında bir alan sağlar.

10.126 metrekarelik merkezde tam bir sahne binası ve demonte edilebilir orkestra kabuğunun bulunduğu 900 kişilik çok amaçlı bir tiyatro, geri çekilebilir oturma yerleri ve esnek bir sahneye sahip esnek bir stüdyo tiyatrosu ile bir dans stüdyosu bulunur. Ek uygulama ve destek alanları arasında dört prova odası, derslik, kostüm ve sahne dükkanı, giyinme odaları ve yeşil oda yer alır.

Merkezin tasarımı

Fisher Center,  Bilbao’daki Guggenheim Müzesi, Seattle’daki Deneyim Müzik Projesi ve Los Angeles’taki Walt Disney Konser Salonu gibi seçkin mimari tasarımlara imzasını atan Frank Gehry tarafından tasarlandı. Gehry, Akustikçi Yasuhisa Toyota ve bir tiyatro danışmanından oluşan ekip ile işbirliği içinde çalıştı. 62 milyon doların üzerinde bir maliyete sahip olan merkez, Nisan 2003’te açıldı. Köknar kaplamalar ve paslanmaz çelik kullanılarak tasarlanan merkez, kendine özgü mimarisi ile New York’un en ikonik yapılarından biridir.

Muhteşem Performanslar İçin İdeal Seçenek

Merkezin sahip olduğu Sosnoff Tiyatrosu, büyük bir Wagnerian tarzı orkestrayı tutabilen ayarlanabilir bir orkestra çukuruna sahiptir. Tiyatro, samimi oda müziğinden operaya kadar her türlü programa uyumlu olarak tasarlanmıştır. Müzik dinlemek için davetkâr ve samimi bir yer olarak nitelendirilen merkez, sade dekoru, pürüzsüz beton duvarları, ahşap panelli balkonları ve yumuşak ahşap proscenium (sahneye uyum sağlamak için geri çekilebilir) ile oldukça şık ve modern bir yapıdır.

Motorlu ve manuel sahne donanımı, boru ızgaraları ve portatif donanım sistemleri,  yardımcı danışman ile ses, iletişim ve video sistemleri ile muhteşem performanslar sergilenmesine izin veren merkez, New York’un en gözde performans salonudur.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR