Star Wars Karakteri R2-D2 Prag Folimanka Parkı’nda Hayat Buldu!

Star Wars Karakteri R2-D2 Prag Folimanka Parkı'nda Hayat Buldu!

Star Wars evreniyle ilgili olup da R2-D2 isimli sevimli robotu tanımayan kimse yoktur. Popülaritesini, Star Wars serisinin yeni filmlerinde BB-8’e bıraksa da kendine özgü tavırları ve bazen şaşkın bazen iş bitirici tutumuyla izleyicilerin gönlünü kazanan bu robot, Çekya’daki R2-D2 of Prague kapsamında, sıra dışı bir şekilde boy göstermeyi sürdürüyor.

Yanında 3-CPO Olmayan Devasa bir R2-D2

Birçok ülkede olduğu gibi Çekya’da da grafiti, yerel otoriteler tarafından pek hoş karşılanan bir eylem değil. Ancak bu kez grafiti, Soğuk Savaş döneminden kalan bir nükleer savaş sığınağının yeryüzündeki kısmının daha sevimli hâle getirilmesine yardım etti. Prag’daki Folimanka Parkı’nda yer alan tarihi sığınağın havalandırma kısmı, kim olduğu tespit edilemeyen sanatçılar tarafından ele alındı ve yapının çehresi tamamen değiştirildi. Hem uzaktan hem de yakından bakıldığında, R2-D2’nin görsel açıdan birçok ayrıntısını yansıtan yapıya birtakım eklemeler de yapılmış. Sonradan eklenen büyük betonlar, robotun ayakları olarak yerleştirilmiş ve yine havalandırma kısmına çeşitli kozmetik detaylar serpiştirilmiş.

Yerel yetkililer, bu ilgi çekici hareketin arkasında kimin ya da kimlerin olduğunu bilmiyor fakat sıradan grafiti çalışmalarının getirdiği rahatsızlığın aksine R2-D2 of Prague çalışmasından gayet memnunlar. Zira uzun yıllardan beri atıl vaziyette kalan ve bulunduğu alanın siluetini olumsuz yönde etkileyen sığınağın havalandırma kısmı, artık yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş durumda.

Kimilerine Göre Çek Yazara Saygı Duruşu Niteliğinde

Yerel haber ajanslarının haber yapmasının ardından dünya çapında ses getiren eser, Folimanka Parkı’na uğrayan herkesin dikkatini çekiyor. 2017 yılının son aylarında değişim geçiren kubbe yapısındaki havalandırma bölümü, uzun süredir rastgele grafiti yaparak kubbenin görünümünü daha da kötü hale getirenlerin ellerinden kurtulmuşa benziyor.

Çekya’da sokak sanatçılığı yeni bir akım sayılmaz. 1991 yılında, Sovyetler’e ait bir tankı tamamen pembeye boyayıp, tankın görünümünü kimileri tarafından hoş karşılanmayacak bir forma kavuşturan sanatçı David Černý, ülkenin en tanınmışlarından. Pink Tank – Pembe Tank isimli eser de değerli bir anıt olarak sergileniyor. Özgür zihinlerden çıkan yaratıcı yapıtlar, zaman ve mekân fark etmeksizin hak ettiği ilgiyi görüyor.

Birçoklarının Artoo şeklinde isimlendirdikleri R2-D2 of Prague, Çek yazar Karel Čapek’e saygı duruşu olarak da görülüyor. Yaşadığı dönemde imza attığı Rossum’s Universal Robots adlı eseriyle robot kavramını ilk ele alan yazar olmasıyla bilim kurgu çevrelerinin saygınlığını kazanan Čapek, teknoloji ve uzay alanındaki öngörüleri ile öykülerini şekillendirmişti.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,