Profesyonel Yönetim Firmaları Ne Kadar Profesyoneller?

tesis yönetimi

Gayrimenkul sektöründeki tecrübelerini veakademik çalışmalarını sizlerle paylaşmaktan keyif alan Aylin İlgen sizler için yazıyor.

Şehirleşme ve kentsel dönüşümün yoğun yaşandığı bölgelerde nitelikli konut projelerinin artması ile birlikte profesyonel yönetim firmalarına olan ihtiyaç da artmıştır. Binaların kullanım ömrünü uzatan ve daire sakinlerinin huzurlu ve sorunsuz bir ortamda yaşamalarına olanak sağlayan profesyonel firmalar ülkemizde yeni gelişmeye başlamaktadır.

Facility Management, Bina ve Tesis Yönetimi veya Toplu Yapı Yönetimi… Bu kavramların içeriği ve faaliyetleri genel olarak örtüşmekte, hizmet verilen alana göre şekillenmektedir. Hepsinin amacı profesyonel bir yönetim gerçekleştirmektir. Ancak bu alanda hizmet veren firmaların kurumsallaşması ve tüm kademelerinde profesyonelleşmeleri için biraz daha zamana ihtiyaç var gibi.
Benim de takip ettiğim ve çok başarılı bulduğum firmalar elbette mevcut. Ama bunların yanı sıra hala aile şirketi olarak kalan veya tanıdıklarla iş yapan işletmeler de bulunmaktadır. İşletme sahibi veya genel müdür ileri görüşlü ve gelişime açık bir yönetici olabilir. Ancak bu yeterli değildir. Aynı görüşün tüm kademelere yerleşmesi gerekir.

Birçok firma yetenek avına çıkmışken, insan kaynakları uzmanları kendilerine iletilen özgeçmişleri kimi zaman doğru yorumlayamayıp, kalıpların dışına çıkamıyorlar. Veya site müdürleri tepe yönetim kadar hassas ve duyarlı olamayabiliyor. Oysa bir firmanın dışarıdaki vitrini, temsilcileri çalışanlarıdır. Bu nedenle sadece üst yönetimdekiler değil, firmadaki tüm personelin aynı örgüt kültürünü benimsemesi gerekiyor. Kapıda bize bilgilerimizi soran güvenlik veya bizi yönlendiren resepsiyon elemanı işletme ile ilk iletişim noktamızı oluşturmaktadır. Ve bu kişilerin üniformaları, hitapları, teknik bilgileri bizde firma hakkında bir izlenim yaratır. Bazen işletmenin hiyerarşisinde en alt kademede yer alan görevler veya işletmenin en düşük ücretle çalışan elemanları bizim en çok bir araya geldiğimiz ve hizmet aldığımız kişiler olabiliyor. Bu nedenle eğitim ve personel yatırımları sadece üst ve orta grup yöneticileri değil tüm personeli kapsayacak şekilde planlanmalıdır.

Yönetim ile ilgili bu konular genel olarak tüm sektörlerde hizmet veren firmalar tarafından bilinmekte ve çoğu tarafından da benimsenmektedir. Ancak Bina ve Tesis Yönetimi hizmetleri ülkemiz için yeni bir kavramdır. Bu alanda eğitim veren bir okul bulunmamakta, sertifika programları ise yeterli ilgiyi görememektedirler.

Tecrübesi olan kişilerin lisans ve lisansüstü eğitimleri, eğitimi olanların ise saha tecrübesi çoğu zaman eksik kalmaktadır. Bu nedenledir ki toplu yapı yönetimi hizmeti veren bir firmanın yönetim kurulunda kuyumculuk, sigorta gibi alanlarda çalışmış kişileri görmeye artık şaşırmıyoruz. Bu kişilerin daha önce belirli bir bütçeyi ve pazarlama faaliyetlerini yönetmiş olması, personel yönetimi tecrübesinin olması yeterli görülmektedir. Peki, daha önce bu alanda hiç eğitimi ve tecrübesi olmadan şirketin kaderini belirleyen bu kişilerle yola devam etmek gerçekten profesyonelce midir?

Etiketler: , , , , , , ,

Aylin İlgen

Aylin İlgen

Gayrimenkul sektöründeki tecrübelerini veakademik çalışmalarını sizlerle paylaşmaktan keyif alan Aylin İlgen sizler için yazıyor.
Aylin İlgen
BENZER YAZILAR