Perde Yerine Kullanabileceğiniz 6 Farklı Alternatif

perde yerine kullanılabilir

Bir mekanın dekorasyonunu ilginç hale getirmenin en önemli yollarından biri pencerelerdir.  Pencereler çoğunlukla çeşitli tül kumaşlar veya gölgeliklerle süslenir, ancak pencerelerinizde perde yerine kullanabileceğiniz alternatif fikirler de mevcut. Bu fikirleri sizin için bu yazımızda derledik.

Vitray Camlar

vitray camlar
aliexpress.com

En geleneksel çözümlerden birisi vitray camlar. Vitray camlı pencereler bulundukları odalara dramatik bir hava katarak, oldukça farklı bir mekan tasarımı ortaya çıkarır. Her ne kadar bu tarz pencereler herkesin zevkine uygun olmasa da, çeşit çeşit desenleriyle pencerelerin dekorasyona nasıl dahil edilebildiklerine dair oldukça iyi bir örnek oluştururlar.

Lazer Kesim Paneller

lazer kesim paneller
edwardthomson.net

Lazer kesim paneller, çeşitli amaçlarla kullanılabilen ve bir odanın en gösterişli dekorasyon elemanı haline gelen yeni trendlerden biri. Zevkinize uygun desenlerden seçebileceğiniz bu paneller, pencerelerin önüne yerleştirildiğinde mahremiyet ve ışığı kontrol ederken, boş bir duvara asıldıklarında birer sanat eserine dönüşebilirler. Panellerin günün çeşitli zamanlarında odanızda yaratacağı çeşitli gölge oyunları da keyifli bir ayrıntı.

Cam Filmleri ve Buzlu Camlar

buzlu cam
edwardthomson.net

Cam filmleri, makul fiyatları ve buzlu cam etkileriyle oldukça esnek ve işlevsel ürünler olarak göze çarpıyor. Bu filmlerin yalın bir buzlu cam etkisi olanlarını satın alarak sade bir dekorasyon gerçekleştirebilir, veya çeşitli desenlerden oluşan ürünleri tercih ederek pencerelerinize eğlenceli bir ayrıntı ekleyebilirsiniz. Satın aldıktan sonra ihtiyacınız olan boyutlara göre keserek kullanabilmeniz ise, bu alternatif ürünleri olukça kullanışlı hale getiriyor.

Bitkiler

cam bitkileri
brit.co

Perdelere daha doğal bir alternatif ise, pencere denizliğine dizeceğiniz bir dizi bitkiler oluşturuyor. Güzel saksılara dikilmiş, ince, uzun ve bol yapraklı bitkiler ihtiyacınız olan mahremiyeti sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yapraklarının arasından odanıza yeterli miktarda ışığın ulaşmasına da katkıda bulunur. Daha maceracı bir deneyde bulunmak isterseniz, tavana asılan bitkileri de tercih edebilirsiniz. Her şekilde doğal bir ortamı tercih ediyorsanız, perdeler yerine camlarınızın önünü bitkilerle süslemek tam size göre.

Bambu Gölgelikler

bambu gölgelikler

Doğal malzeme ve dekorasyonun bir diğer popüler malzemesi ve son zamanların en büyük tendi ise bambu. Bu malzemeden imal edilmiş alternatif ürünleri birçok yerden satın alabildiğiniz gibi; biraz vaktiniz varsa, eliniz yatkınsa ve evinizin dekorasyonuna kendi el emeğinizi katmayı seviyorsanız kendi bambu jaluzinizi kendiniz de üretebilirsiniz.

Makrome Örgü

makrome örgü
etsy.com

Bohem dekorasyon tutkunuysanız eğer, pencerelerinizi makrame örgüyle süsleyebilirsiniz. Bu örgüleri de dilerseniz tasarım ürünler satan yerlerden temin edebilir veya kendiniz örebilirsiniz. Çeşit çeşit desen ve renklerle oluşturulabilen ve perde yerine kullanılabilinen bu alternatif ürünler, özgün bir dekorasyon oluşturmak adına oldukça kullanışlı bir seçenek olmalarıyla göze çarpıyor.

Etiketler: , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR