Perde Asarken Bunları Sakın Yapmayın

Perde Asarken Bunları Sakın Yapmayın

Perdeler, evlerin dekorasyonu anlamında büyük görev taşıyor. Evinizde yer alan mobilyalarınızın, duvarınızın renginin ve hatta aksesuarlarınızın bir uyum içinde olduğunu düşündüğünüzde, odanızı en çok gösteren perdeleriniz bütünlük anlamında önemli bir yerde bulunuyor. Birçok kişi perde asma püf noktaları ile ilgili farklı düşüncelere sahip. Kimileri daha çok tasarıma önem veriyor. Perdenin renginden ve deseninden daha önemli detaylar da var. Perdeyi asarken kullanabileceğiniz birçok perde asma püf noktaları var. İşte karşınızda perde asma püf noktaları;

Perde asma püf noktaları arasında genişlik önemlidir

perde asılacak alan genişliği

Perdeyi asmak için pencerenizin genişliğinden daha geniş bir çubuk seçin. Bu, panellerin pencerenizin iki yanına asılması için yeterli alanı sağlar ve panelleri pencereyi her zaman kaplayacak şekilde kullanmaya izin verir. Ayrıca pencereyi gerçekte olduğundan daha büyük göstererek yaşam alanınızı daha ferah ve geniş hissettirir. Genişliği ayarlamak için ise kural basit. Pencere genişliğinden 20 ile 30 cm daha fazla genişlik seçmeniz, daha ferah bir oda için yeterli.

Daha uzun perdeler tercih edin

perdede uygun kumaş önemi

Daha uzun perdeler odalarınızı daha geniş ve aydınlık gösterir. Bunun için tavana sabitleyeceğiniz çubuğu daha yukarılara monte etmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece uzunluktan yararlanarak odalarınızı daha büyük gösterebilirsiniz. Dışarıdan gelecek güneş ışınlarını daha fazla alanda gösterebilme imkanı sağlayabilirsiniz.

Uygun kumaş seçin

 

Perde asma püf noktalarından bir tanesi de uygun kumaş seçimi. Daha hafif renkte karışımlar ışığı daha iyi filtre edip, daha ferah bir ortam sağlarken, koyu ve ağır renk karışımları odada baskın bir ortam oluşturarak yaşam alanızı daraltabilir. Bunun için yaz renkleri denebilecek açık renkler tercih edin ve odanızın enerjisinin bir anda nasıl değiştiğine şahitlik edin.

Perdeleri ütüleyin

perdenizi ütüleyin

Genellikle hem kurutması zor olduğundan hem de kırışma ihtimallerinden dolayı birçok kimse perdelerini yaş olarak asar. Bu durum pratikte etkili bir çözüm ancak onları ütüleyerek daha güzel bir görünümü istemez misiniz? Perdelerinizi asmadan önce ütüleyerek onlara daha güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bunun için öncelikle perdelerin tamamen kurumasını bekleyin. Kırışmaya karşı ütü yaptığınız ortamın düz ve sert olmasına dikkat edin. Özellikle buharlı ütüler kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Buharlı ütü ile perdede oluşan kırışıklıkları düzeltin. Eğer buharlı ütü ile kırışıkları engelleyemediyseniz, kuru yıkama seçeneğini düşünebilirsiniz.

Perdeleri takmak için yardımcı bulundurun

perde asarken yardım isteyin

Özellikle uzun perdeler asılırken perdenin geniş ve uzun olması perdenin istenmeyen yerlere değmesine ve ütüsünün bozulmasına sebep olabilir. Bu duruma engel olmak için perdeyi asarken yanınızda bir yardımcı kişi olması iyi olacaktır. Siz perdenin uç kısmını takarken yanınızdaki kişi perdeyi sabit tutarak perde takmayı daha güvenli ve sağlıklı bir hale getirebilir.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR