Bölge Raporu: Pendik’te Güncel Gayrimenkul Fiyatları

Bölge Raporu: Pendik'te Güncel Gayrimenkul Fiyatları

Pendik’te güncel gayrimenkul fiyatları, kentsel dönüşüm projeleri ve ulaşım imkanlarının artmasıyla son yıllarda yükseliş göstermektedir. Pendik nüfusu son 15 yılda %200’den fazla artmıştır. Bu da ilçeyi Anadolu Yakası’nın en büyük ve en hızlı gelişen ilçelerinden biri haline getirmektedir. Son yıllarda yapılan özel sektör yatırımları ve Kadıköy – Kartal metro hattının Pendik’e kadar uzatılacak olması ilçenin değerini artırmaktadır. Sabiha Gökçen Havalimanı’na ve E-5 otoyoluna yakın olması da Pendik’i oldukça değerli bir ilçe yapmaktadır.

Pendik’te ulaşım imkanları

Pendik’te ulaşım imkanları, son yıllarda yapılan ve planlanıp bitmesi beklenen projelerle eskiye nazaran daha hızlı bir gelişim göstermektedir. Otobüsler ve minibüsler Pendik’in başlıca ulaşım araçlarıdır. Yapımı devam eden Kadıköy – Pendik metro hattının günde en az bir milyon yolcu taşıması beklenmektedir. Metro açıldıktan sonra ilçenin toplu taşıma sorununun büyük ölçüde çözülmesi öngörülmektedir.

Pendik, Ankara’dan gelen demiryolu, E-5 ve TEM otoyolu ile 3. köprüye ulaşmak için kullanılan O-6 otoyoluna çok yakın bir konumdadır. Bu durum Pendik’i, İstanbul’a giriş çıkışlarda ve şehir içinde kullanılan yolların kesiştiği bir merkez haline getirir. Tüm bunlar Pendik’ten ev kiralamak veya almak için birer tercih sebebidir.

Pendik’te güncel gayrimenkul fiyatları

Pendik’te gayrimenkul fiyatları, gayrimenkulün bulunduğu konuma göre değişiklik gösterir. Pendik yüzölçümü bakımından büyük bir ilçedir ve toplam 36 mahalleden oluşur. Sahil ve ilçe merkezine yakın olan Doğu, Batı, Sapan Bağları ve Bahçelievler mahalleleri gayrimenkul fiyatlarının en yüksek olduğu yerlerdir. Bu semtlerde, özellikle ailelerin tercih ettiği 3+1 satılık dairelerin fiyatları yaklaşık 350.000 TL’den başlar ve 1.000.000 TL’ye kadar çıkar. Tavan fiyata sahip daireler genellikle lüks ve deniz manzaralıdır. Öğrencilerle yalnız yaşayanların tercih ettiği 1+1 ve 2+1 evlerin fiyatları ise 150.000 TL taban fiyattan başlayıp, 300.000 TL’ye kadar yükselir.

Pendik’in sahilden uzak, D-100 karayolunun kuzey tarafında bulunan mahallelerinde gayrimenkul fiyatları daha ucuzdur. Pendik metro durağına yakın mahallelerden Dumlupınar, Orta, Çınardere’deki 2+1 ve 3+1 satılık daire fiyatları 250.000 ile 400.000 TL arasında değişir.

Pendik kira fiyatları

Pendik’te kira fiyatları toplu taşıma araçlarına, sosyal merkezlere, ana caddelere ve sahile olan yakınlığa göre değişkenlik gösterir. Yenimahalle, Batı, Doğu, Sapan Bağları ile Bahçelievler gibi mahalleler deniz manzaralı ve Caddebostan sahil yoluna yakındır. Buralardaki 2+1 ve 3+1 kiralık daire fiyatları yaklaşık 1.200 TL’den başlar ve 2.750 TL’ye kadar çıkar.

Pendik’in kuzeyinde sahilden uzak mahallelerde kira fiyatları daha düşüktür. Kurtköy, Velibaba, Ramazanoğlu, Şeyhli, Kavakpınar, Esenler, Dumlupınar, Sanayi, Çınardere’de 2+1 ve 3+1 kira fiyatları 750 ile 1.500 TL arasında değişmektedir.

Tüm veriler milliyetemlak.com üzerinde yer alan ilanlara/verilere göre hazırlanmış ve verilmiştir.

Etiketler: , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR