Payitaht Dizisi Nerede Çekiliyor?

Payitaht Dizisi Nerede Çekiliyor?

Yayına başladığı tarihten itibaren ilgi çeken ve yeni bölümleri heyecanla beklenen Payitaht dizisi, Sultan Abdülhamid Han’ın Osmanlı İmparatorluğu’nu ayakta tutmak için verdiği mücadeleyi, dönemin iç ve dış politik ve sosyal olaylarını konu alıyor. TRT 1 ekranlarında yayınlanan yerli dizinin, başta Arap coğrafyası olmak üzere geniş bir takipçi ağı bulunuyor.

Başrollerini ünlü oyuncular; Bülent İnal, Özlem Conker, Selen Öztürk, Hakan Boyav ve daha birçok usta ismin paylaştığı dizinin pek çok farklı mekanda yapılan çekimleri görsel şölen sunuyor. Göz kamaştırıcı saray manzaraları ve Osmanlı dönemine ait yapıların vurgulandığı sahneler izleyiciler tarafından beğeni ve merakla izleniyor. Güçlü oyuncu kadrosu, çarpıcı konusu ve görsel zenginlikleriyle izleyicilerin dikkatini çeken Payitaht dizisinin yönetmenliğini Çırak filmi ile birçok uluslararası festivalde ödül alan genç yönetmen Yunus Emre Konuk üstleniyor. Dizinin görüntü yönetmenliğini Sami Saydan, sanat yönetmenliğini Yelkan İşkorkutan ve uygulayıcı yapımcılığını Özlem Taşpınar yürütüyor.

Deneyimli Ekip ve Başarılı Performans

Sultan Abdulhamit rolündeki Bülent İnal, Bidar Kadın Efendi rolündeki Özlem Conker ve Mahmud Paşa rolünü üstlenen Hakan Boyav haricinde eski ve yeni sezonlarda rol alan Selen Öztürk, Can Sipahi, Güven Kıraç, Gürkan Uygun, Bahadır Yenişehirlioğlu, Sedef Avcı, Can Sipahi, Başak Daşman, Akın Akınözü gibi ünlü isimler de sergiledikleri üstün performansları ile ön plana çıkıyor. 50’yi aşkın ana karakterine figüranların da dahil olmasıyla oyuncu kadrosu 500 kişiyi bulan dizinin çekimlerinde 120 kişilik bir teknik ekip görev yapıyor.

Yaşanmış Hikayeler ve Sürükleyici Senaryo

ES Film tarafından hayata geçirilen dizinin senaryosu; Uğur Uzunok, Ayça Mutlugil, Hamza Akyıldız ve Hale Çalap tarafından kaleme alınıyor. Osmanlı tarihinin en merak edilen yıllarına ait hikayelerin aktarıldığı sürükleyici içeriğiyle izleyicileri heyecanlandıran Payitaht dizisi, her Cuma akşamı TRT1 ekranlarda yayınlanıyor. Dönemin güçlü devletlerinin Osmanlı Devleti’ni içten yıkmak ve topraklarını parçalamak için oynadığı oyunların ve çevirilen entrikaların gözler önüne serildiği etkileyici içeriğiyle dikkat çeken dizide, Sultan Abdülhamid Han’ın mücadelesi gözler önüne seriliyor.

Muhteşem Saraylar ve Tarihi Güzellikler

İzmit’te yer alan Seka Film Platosu içerisinde, 1800’lü yılların sonlarında Osmanlı dönemini yansıtacak şekilde dekore edilen setlerde çekilen dizi, o dönemin zarif ve göz alıcı mimarisinin izlerini taşıyor. Aynı platoda Yıldız Sarayı’na ait bazı mekanların da birebir inşa edilmesiyle döneme ait diğer kurgusal öğelere de yer veriliyor. Kocaeli Seka Film Platosu haricinde, Yalova’da ve İstanbul’da farklı tarihi mekanlarda çekimleri süren Payitaht dizisinin çekim alanı Yıldız, Dolmabahçe ve Eyüp bölgelerini kapsıyor.

Etiketler: , , ,

BENZER YAZILAR