İngiltere’nin En Dar Sokağı: Parliament Street

İngiltere'nin En Dar Sokağı: Parliament Street

Dünyanın farklı bölgelerinde, farklı niteliklere sahip pek çok şaşırtıcı ya da tuhaf cadde ve sokak görmek mümkün. Bunlar arasında en ilgi çekenlerin toplandığı bir liste yapacak olursak Parliament Street kesinlikle bu listenin üst sıralarında yer alır. İngiltere’de bulunan bu sokağın özelliği nedir, diye soracak olursanız size tek kelimeyle özetleyebiliriz: “dar!”

Bu sokağa girmek yürek ister

Londra’nın Exeter bölgesinde bulunan hareketli bir ana caddeden içeriye doğru devam eden bu sokak, kolaylıkla gözden kaçabilir. O nedenle eğer sokaktan geçmeye niyetliyseniz, ana caddede yürürken girişi kaçırmamak için gözünüzü dört açın. Neticede yarım metreden biraz daha geniş bir aralıktan bahsediyoruz! Boyu fazla uzun olmayan Parliament Street’in en geniş noktası 1.2 metre ve en dar noktası 63 cm. genişliğinde. Demek oluyor ki, bu sokaktan geçmeye teşebbüs etmeden önce formunuzu koruduğunuzdan emin olmalısınız!

Parliament Street aynı zamanda kestirme bir yol olma özelliği de taşıyor. Tabi buradan geçmeye cesaret edenler için. Sokağın iki yanından yukarıya doğru uzanan tuğla tasarımlı duvarlar, ortama hoş ve doğal bir görüntü vermiş. Ancak bu görüntü, sokaktan geçerken kapana kısılmış hissiyatına girmenizi engellemeye yetmiyor.

Özellikle stenophobia ve klostrofobi gibi rahatsızlıkları olanlar, geçmeden önce bir kez daha düşünsünler! Bir sokaktan ziyade ürkütücü bir geçidi andıran Parliament Street dünyadaki en dar sokaklar arasında yer alıyor. Hatta sokağın hemen girişinde bulunan tabelada buranın, “dünyanın en dar sokağı” olduğu yazılı. Bu iddia ne derece doğru, tam olarak bilmiyoruz. Ancak Parliament Street’in, dünyanın olmasa da İngiltere’nin en dar sokağı olduğu tartışılmaz bir gerçek.

Neden Parliament?

Parliament Street 1300’lü yıllarda inşa ediliyor. 1700’lere gelene kadar, yaklaşık 400 yıl boyunca burası, insanların atıklarını attıkları bir yer olarak kullanılıyor. O zamanlar ismi Parliament Street değil, Small Lane (Dar Geçit). Sokak şimdiki ismine 1800’lü yıllara gelindiğinde kavuşuyor. İsim değişikliğinin arkasında yatan sebep kesin olarak bilinmese de, 1832 yılında Parlamento’nun yasalaştırdığı Reform Hareketi ile ilgili olduğu düşünülüyor. Belediye Meclisi, vatandaşların (erkek olanların) oy hakkını genişleten Reform Hareketi’nin kabul edilmesinden duyduğu memnuniyetsizliği vurgulamak için böyle bir yönteme başvurmuş.

Öte yandan, sokağın darlığı bir noktadan sonra insanların canına tak etmiş olacak ki, bir ara bir grup insan bağış toplayarak sokağın genişletilmesini talep ediyor. Bunun için ilgili mercilerden izin istiyorlar fakat ne yazık ki genişletme çalışması hiçbir zaman başlamıyor. Ve Parliament Street  bugün, her zamankinden daha dar ve garip yapısıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR