Bunu Görmeden Fransa’yı Gördüm Demeyin: Palais Ideal du Facteur Cheval

Palais Ideal du Facteur Cheval

Dünya tarihinde benzerine az rastlanacak özelliklere sahip Palais Ideal du Facteur Cheval, bir postacının taşa takılıp düşmesiyle ateşlenen hayal gücüyle ortaya çıkıyor! 1879’da başlayan binanın inşası tam tamına 33 sene sürüyor ve gündüzleri sıradan bir postacı, geceleri ise süper güçleri olan bir mimara dönüşen Ferdinand Cheval tarafından tek başına tamamlanıyor.

Rüyalarda Başlayan Bir Serüven

fransa'da gezilecek yerler

Palais Ideal du Facteur Cheval Mısır’dan Uzakdoğu’ya, Latin Amerika’dan Hindistan’a birçok farklı kültürün izlerini taşıyor. İnce işlemeleri ve muazzam detayları ile gerçekten “ideal saray” olabilecek bu mimari yapıyı hayata geçiren Ferdinand Cheval’in 13 yaşında eğitim hayatını sonlandıran ve mimari hiçbir geçmişi bulunmayan biri olması da ayrıca dikkat çekiyor.

Saray inşası macerası yaşadığı dönemde de oldukça ilgi çeken ve hatta taş biriktirme çabaları sonucu köyün delisi olarak ismi çıkan Cheval, çevresindekilere bu saraya başlama sebebi olarak bir rüyayı gösteriyor. Gizli mimar saraya başlamadan önceki 15 yıl boyunca mağaralar ve kuğular yaptığı bir rüyayı aralıklı olarak görüyor. Sıradan bir postacı olarak yürüdüğü sırada ayağının bir taşa takılması sonucu düşen Cheval, taşa bakınca büyüleniyor.

Gündüz Postacı Gece Dahi Mimar

fransa'da gezilecek yerler

Taşın ilginç şekli ondaki mimarlık aşkını ortaya çıkartıyor ve postacılık yaptığı sırada dolaştığı tüm yerlerden farklı boyutlarda taş toplamaya başlıyor. Bir yerden sonra o kadar çok taş toplama isteğiyle doluyor ki mektup dağıtmaya el arabasıyla çıkar oluyor. Gün içerisinde yaklaşık 30 km yürüyerek posta dağıtımı yapan sanatçı, geceleri kandil ışığında bu harika sarayı yapmak için emek harcıyor.

12 metre yüksekliğinde ve 26 metre uzunluğundaki yapının ortaya çıkmasına ilham veren taş, sarayın kapısına yerleştiriliyor. 33 sene boyunca yapıya yeni heykeller, oymalar ve bölmeler ekleyen sanatçı son olarak kendisine bir mezar bölmesi hazırlıyor. Ne yazık ki Fransız hükümeti 1924’te hayatını kaybeden Cheval’in, Plais Ideal du Facteur Cheval içine gömülmesine izin vermiyor.

İlham Veren Bir Sanat Eseri

postacı cheval

Bu ilginç yapının aralarında Pablo Picasso, Andre Breton, Max Ernst gibi isimlerin yer aldığı birçok ünlü sanatçıya ilham verdiği söyleniyor. Sanatçının duvarlarına birçok felsefi yazı kazıdığı bu eşsiz eserin, birçok kıtadan farklı kültürlerin eskisinin altında olması ise Chavel’in mesleği ile açıklanıyor. Her gün onlarca kartpostal teslimi yapan postacı, kartpostalları sahiplerine vermeden önce uzun uzun inceleyerek eserine farklı açılardan yaklaşıyor.

1969 yılında koruma altına alınan bu zarif yapı, Lyon’un 80 km güneyindeki Houterives kasabasında yer alıyor. Eğer siz de Fransa’ya giderseniz bolca hayal gücü, kaya gibi bir sabır ve binlerce çakıl taşıyla ortaya çıkan bu eseri görmeden geri dönmeyin!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR