Osmanlı Tarzı Salon Döşemenin Püf Noktaları

osmanlı tarzı dekorasyon

Ev dekorasyonunda yükselen trendler arasında, Osmanlı tarzı dekorasyon, gün geçtikçe talebi artan bir akım haline geliyor. Osmanlı mimarisinin ve stilinin, dekorasyondaki yansıması, modern dünyada göz kamaştırıcı bir zevki temsil ediyor.

Renklerin İllüzyonu

osmanlı tarzı dekorasyon

Evinizin salonunda Osmanlı ihtişamının lüks dokunuşunu yaşamak istiyorsanız, renk seçimleri, kumaş seçimleri, mobilyaların doğal malzemelerden yapılmış olması ve aksesuar seçimi gibi detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Renk seçiminde, Osmanlı döneminin ağırlıklı renklerinden, mürdümler, zümrüt yeşilleri, mor ve bordonun tonları, kiremit renkleri gibi koyu ve iddialı renklerden yararlanabilirsiniz. Bu renklerle kontrast oluşturacak şekilde, altın ve gümüş varaklı aksesuarlardan ve işlemelerden yardım alarak, mükemmel bir yorum elde edebilirsiniz.

Zarafet, Ayrıntılarda Saklıdır

osmanlı stili

Osmanlı tarzı dekorasyonda, yastıklar ve sedirler çok önem verilen mobilya ve aksesuarlardır. Osmanlı döneminin kültürü, ülke yönetimi ve kültürel gelenekleri de Osmanlı tarzı dekorasyonun oluşmasında önemli rol oynamıştır. Bu nedenle, dekorasyonun tarzını oluştururken, bu konsepti de dikkate almakta fayda var. Püsküller, yastıklar ve görkemli halılar, gösterişli perdeler, Osmanlı tarzı dekorasyonda önemli püf noktalar arasındadır. Salonunuzun duvarlarında, mutlaka dekorasyonda belirlediğiniz renklerin ve kişisel zevkinizin uyumuna göre, altın ya da gümüş varaklı tablolar ve aynalara yer vermelisiniz. Duvarlardaki bu ince detay, ihtişamın göz alıcılığını perçinleyecek bir dokunuş olabilir.

Zarif Ama Gösterişli Detaylar Yakalayın!

Osmanlı’nın ihtişamı, şüphesiz tüm bu saydığımız ögelerle birlikte, kristal büyük avizeler, çiniler, minderler ve büyük puflardır. Salonunuzda mutlaka çini tabaklar, vazolar gibi objelerden bulundurmalısınız. Aksesuarlarınızı eskitilmiş görünümlü olanlardan seçmeniz, minderler, yastıklar ve kumaşlarda Osmanlı motiflerini kullanmanız, küçük dokunuşlarla büyük işler başarmanıza yardımcı olacaktır.

Ahşabın Sıcak Dokunuşuyla Osmanlı Tarzı

osmanlı stili

Salonda oymalı ve işlemeli koltuklar kullanmak istemiyorsanız, daha sade, sıcak ve aynı zamanda da Osmanlı tarzı dekorasyonun ihtişamını yakalamak istiyorsanız, kapitoneli koltuklardan, toprak renklerinden ve ahşap sıcaklığından yararlanabilirsiniz.

Salondaki Başrol Oyuncusu: Yemek Masası

osmanlı stili

Yemek masası seçimi önemli! Osmanlı tarzı dekorasyonu tercih ettiyseniz, salonunuzda o muhteşem esintiyi yakalamak için, dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktası, yemek masanızın seçimidir. Yemek masası, diğer mobilyaların büyüklükleri ile orantılı ve bir o kadar da gösterişli olmalıdır.

Mükemmel Sonuca Giden Yol: Kusursuz İşçilik

osmanlı dekorasyon

Osmanlı tarzı dekorasyonun gösterişli ve büyüleyici atmosferini salonunuzda yaratmak için, seçtiğiniz mobilyaların ağacı, doğal ve iyi işçilikle üretilmiş, oymaları ve varsa varak yapıştırmaları ustalıkla yapılmış olmalı. Renkleriyle, işçilikleriyle, uyumuyla bir bütün olarak, kusursuz bir stil yakalamak için tüm bunların önemi göz ardı edilmemelidir.

Etiketler: , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR