Slovakya’nın En Güzel Kalesi: Orava Kalesi

Slovakya'nın En Güzel Kalesi: Orava Kalesi

Slovakya’nın Orava Nehri kayalıkları üzerinde bulunan eşsiz mimari güzelliğe sahip bu Orta Çağ kalesi, 13. yüzyılda inşa edilmiş olan ve yüzyıllar boyunca en iyi şekilde muhafaza edilen heybetli ve büyüleyici bir tarihi kaledir. Slovakya’nın en güzel kalesi olarak bilinen Orava Kalesi, Moğol istilasından sonra Macaristan Krallığını koruyabilmek amacıyla kışla olarak inşa edilmiş olan askeri bir yapıdır. Geçmişten günümüze dek birçok efsanevi olaya tanıklık eden bu ihtişamlı kale, Neo-Gotik bir yapı olarak her yıl çok sayıda turistin ziyaretine uğrar.

Count Orlok’un hayaletler diyarı

1922 yapımı Nosferatu: Bir Dehşet Senfonisi adlı film çekimlerinde, baş roldeki Count Orlok isimli vampirin Transilvanya’daki tüyler ürpertici şatosu olarak kullanılan Orava Kalesi, filmin gösterime girmesi ile var olan ününü çok daha fazla artırmıştır. Dünya sinema tarihinin en iyi vampir uyarlaması olarak bilinen usta yapımda yer alan büyüleyici kale, her turizm sezonunda çok sayıda turiste ev sahipliği yapan; hem tarih tutkunlarının hem de sinemaseverlerin görmek için can attığı kıymetli Neo-Gotik bir kaledir.

Kaleye düzenlenen turlar şövalye odaları, silah odası gibi çeşitli bölümlerle tarihi bir gezi şansı sunmakla birlikte; eşsiz resim galerisi ve birçok bilimsel – arkeolojik eser koleksiyonunu da görme imkanı yarattığından kültürel bir gezi özelliği taşır. Eşsiz mimarisi ile göz dolduran ve Slovakya’nın büyüleyici doğa manzaralarını da gözler önüne seren bu heybetli kale, mutlaka ziyaret edilmesi gereken değerli yapılardan biri olarak görülür. Siz de birbirinden farklı dağ gezileri ile keyifli doğa yürüyüşlerine çıkmak, şık ve samimi dağ evlerinde konaklamak ve hem kültürel hem tarihi önem taşıyan Orava Kalesi’ni ziyaret etmek için tatil rotanızı gözden geçirebilirsiniz.

Gitmeden önce bilinmesi gerekenler

orava castle ile ilgili görsel sonucu

Turistler tarafından en sık tercih edilen mekanlardan biri olarak görülen tarihi Orava Kalesi, ziyaretçiler için çeşitli tur seçenekleri sunar. Doğayı ve tarihi bir arada bulunduran bir gezi tercih edecek olanlar, kişi başı 8 euro civarında bir ödeme ile büyüleyici kaleyi rehber eşliğinde gezme fırsatı yakalar. Turizm sezonu boyunca devam eden perili gece gezintileri ile turistlerin fazlaca ilgisini çeken Orava Kalesi, ziyaretçilerine fantastik bir tatil geçirme şansı verir. Bu sıra dışı gezintiyi fotoğraflar ile ölümsüzleştirmek isteyenlere 3 euro karşılığında eşsiz fotoğraflar çekme fırsatı sunan tur gezileri, grup halinde katılan ziyaretçiler için çeşitli indirim imkanları da sağlar. Siz de tatil rotanıza Slovakya’nın eşsiz doğal ve tarihi güzelliklerini ekleyerek ünlü Orava Kalesi’nde fantastik bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

BENZER YAZILAR