Sanat Mimari İle Buluşursa: Ontario Kraliyet Müzesi

Sanat Mimari İle Buluşursa: Ontario Kraliyet Müzesi

Amerika’ya olan yakınlığıyla dikkat çeken Kanada’nın doğusundaki Ontario eyaleti, vatandaşlarına sağladığı ekonomik ve sosyal imkanların yanı sıra gezilmesi görülmesi gereken kültürel yapılarıyla da öne çıkıyor. Sıra dışı, merak uyandıran mimarisiyle Kanada’nın en önemli yapılardan biri olarak gösterilen Ontario Kraliyet Müzesi, doğa ve dünya kültür tarihi üzerine birbirinden farklı eserlere ev sahipliği yapıyor.

Tarihi modernizmin temellerine uzanan yapı; 1912 yılında kurulmuş, 1914’te ise ziyaretçilere açılmıştır. 2007’de mekanı genişletme amacıyla yenilenen görüntüsü ise ziyaretlerin yoğun ilgisini çekiyor. Polonya-Amerikalı ünlü mimar Daniel Libeskind tarafından  “Kristal” (The Crystal) olarak adlandırılan dekonstrüktivist eklenti, cam ve alüminyum malzemenin bir arada kullanılmasıyla oluşturulmuştur.

Ontario Kraliyet Müzesi ile ilgili görsel sonucu

Yarattığı belirsizlik ve kargaşa hissiyle merak uyandıran yapı, modernizm ve postmodenizim arasında etkileşimli ve dinamik bir köprü oluşturuyor. İnsanlar ve eserlerin mekana hareketlilik kazandırdığı, etkileşimli bir ortam oluşturmayı amaçlayan mimar Libeskind, açıklık ve erişilebilirlik gibi kavramlardan yola çıkarak, halka açık ve kapalı alanlar arasındaki mimari eşiği tasarım yoluyla ortadan kaldırıyor. Yıl boyunca bir milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan müzede Afrika, Avrupa ve Kanada tarihine ait kültürel eserlere yer veriliyor.

Dünyanın En Büyük Çiçeği de Burada Sergileniyor

Royal Ontario Museum ile ilgili görsel sonucu

Altı milyondan fazla esere ve dört galeriye ev sahipliği yapan müzede dinozor fosilleri, mineraller ve meteoritlerin yanı sıra tekstil, ürün ve iç mekana dair tasarımlar da sergileniyor. Dünyanın en önemli fosil alanlarından biri olan Burgess Shale’de bulunan 150.000’in üzerinde tür Ontorio Kraliyet müzesinde koruma altında tutuluyor.

Günümüzden 505 milyon yıl önce gerçekleşen Kambriyen Patlaması ile birlikte meydana gelen biyoçeşitlilik artışı sonucu ortaya çıkan fosil örneklerine yer veriliyor. Ulus tarihi ve dünya kültürü olmak üzere iki ana galeriden oluşan müzede arkeoloji, geoloji, mineraloji, paleontoloji ve zooloji dallarına ait eserler sergileniyor. Müzenin ikinci katı Ulusal Tarih Müzesi’ne ait galerilerden oluşuyor.

Türü yok olma tehlikesi altında bulunan hayvan ve bitkilerin numunelerinin  bulunduğu Schad Bioçeşitlilik Galerisi’nde kutup ayılarından, devasa pandalara, beyaz gergedandan dünyanın en büyük çiçeğine sahip Rafflesia bitkisine ait örnekler sergileniyor. Dünya kültür galerisinin olduğu bölümde ise 20. yüzyıl sanatına özgü Çin ve Afrika’dan eserler yer alıyor. Kanada’da önceden yaşayan toplulukların kültürlerine dair de eserlerin yer aldığı bu bölümde 1,000’den fazla esere yer veriliyor. Avrupa’dan Asya kültürüne, birçok farklı topluluğa ait eserin yer aldığı müze her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaya devam ediyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR