Öğrencilerin kira turları başlıyor

Öğrencilerin kira turları başlıyor

Gençleri ve ailelerini en çok zorlayacak sorunların başında barınma problemi geliyor. Özellikle İstanbul gibi çok sayıda üniversitenin bulunduğu kentlerde, öğrenci yurtlarına yerleşemeyen gençlerin kiralık ev turları eylül ayı ile birlikte başlıyor

Gayrimenkul dünyasında kiralama sezonu olarak bilinen dönem, her yıl haziran ayında başlıyor, eylül ayının gelmesi ile birlikte ivme kazanıyor. Uzmanlar bu hareketliliğin nedenini üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından kentler arasında yaşanan öğrenci göçüne bağlıyor. Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da devlet yurtlarının yetersiz ve kalabalık oluşu, özel yurtların yüksek fiyatlarla öğrenci kabul etmesi ve öğrencilere yönelik apart otellerin ülkemizde yok denecek kadar az olması, birçok öğrenciyi kiralık evlerde barınma yoluna itiyor.

Günümüzde pek çok üniversite öğrencisi, öğrencilik dönemlerini ailelerinden uzak kentlerde ve kiralık evlerde geçiriyor. Çoğu bir ya da bir kaç ev arkadaşıyla birlikte ev kiralayan bu öğrencilerin tercihi genellikle, iki ya da üç odadan oluşan apartman daireleri oluyor. Öğrenciler son yıllarda hem konforlu hem de ekonomik bir ısıtma sistemi olan doğalgaz kombili evlere ilgi gösteriyor.

Öğrencilerin en çok rağbet ettiği semtler ise okudukları üniversitelerin bulunduğu bölgeler oluyor. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde ulaşım, hem yüksek maliyetlere hem de zaman kaybına yol açıyor. Bu durum üniversitelerin civarındaki, öğrencilerin yoğun olduğu semtlerdeki kira rayiçlerini yukarıya çekiyor.

İstanbul’da kiralık ev talebinin artmasına sebep olan okulların başında 7 devlet üniversitesi geliyor. Özellikle en fazla öğrenciye sahip olan İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt kampüsü, Fatih’in tüm semtlerini tam bir öğrenci bölgesi haline getiriyor. Üniversiteye bağlı iki tıp fakültesinin de Fatih sınırları içinde olması da talebi bir kat daha artırıyor. İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar’daki kampusünde okuyan öğrenciler ise Avcılar ve civarında ikamet etmeyi tercih ediyor.

Beşiktaş ve civarı da tam bir öğrenci bölgesi olarak gösteriliyor. Bölgede Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi gibi devlet üniversitelerinin yanısıra Galatasaray Üniversitesi yer alıyor. Yıldız, Fulya, Ortaköy, Cihangir, Beşiktaş civarı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen semtler arasında yer alıyor. Beşiktaş ve Yıldız ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin de yoğun olarak ikamet ettiği bölgeler. Ancak İTÜ’lüler en çok İstinye, Maslak, 4. Levent ve Mecidiyeköy’de oturuyor.

Marmara Üniversitesi şehrin dört bir yanına yayılmış fakültelere sahip. Ancak bu üniversitenin en yoğun öğrenci barındıran fakülteleri Göztepe ve Bahçelievler kampüslerinde bulunuyor. Bu sebeple bu iki semt çok sayıda Marmara Üniversitesi öğrencisini misafir ediyor.

Etiketler:

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR