Amerika’nın Gizemi Çözülemeyen Yapısı: Newport Kulesi

Amerika'nın Gizemi Çözülemeyen Yapısı: Newport Kulesi

ABD’nin en küçük eyaleti Rhode Island’daki Touro Parkı’nda bulunan Newport Kulesi, Amerika’ya gelen ilk kolonilerin zamanından beri bir tartışma ve merak konusu olmaya devam ediyor. Bu yapıyı bu kadar özel yapan nokta ise tam olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığının bir türlü kesinlik kazanamaması. Şu anda Newport Kulesi ile ilgili birkaç farklı teori var.

Şehir halkına bir armağan

Newport tower ile ilgili görsel sonucu

Newport Kulesi, Rhode Island’da, Mill sokağının tepesindeki Touro Parkı’nda bulunuyor. Bu park, adını Amerikalı iş adamı ve hayırsever Judah Touro’dan alıyor. Newport’taki Yahudi mezarlığına yüklü miktarda bağış yapan Touro, aynı zamanda bu bölgedeki, o zamanlar Vikingler tarafından inşa edildiğine inanılan taş değirmeni, yani Newport Kulesi’ni de satın alıyor ve şehrin kendisine armağan ediyor.

Kulenin etrafındaki park, günümüzde hala Touro Parkı olarak biliniyor. Bu ilginç kule ve çevresindeki park, şehirde görülmesi gereken tek yer değil. Newport; kilisesi, kütüphanesi, müzesi ile yerli ve yabancı pek çok turisti kendine çekiyor. Bunun dışında ABD’de inşa edilen ilk taverna olan White Horse Tavern de Newport’ta bulunuyor. Kısacası şehir, özellikle tarih ve arkeoloji meraklılarının çok seveceği bir yer.

Taş değirmenin gizemi

Bu dairesel taş kule hakkındaki en heyecan verici olasılık Kolomb öncesi okyanus ötesi temasa dair bir kanıt olma ihtimali. Yani, Yeni Dünya’ya göç Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasından çok önce başlamış olabilir. Newport Kulesi’nin geçmişini gün yüzüne çıkarmak için yapılan bilimsel çalışmalar 1848’de başlıyor. Bölgede yaşayan Rahip Jackson, kulenin yapımında kullanılan harçtan örnekler alarak bunları bölgedeki diğer eski yapılardan alınan örneklerle karşılaştırıyor ve aynı dönemde inşa edildikleri kanısına varıyor.

Bundan tam yüz yıl sonra, Amerikan Arkeoloji Derneği’ne kuleyi incelemek için izin veriliyor. Harvard’dan Hugh Henken liderliğinde yapılan arkeolojik çalışmalar yapının 17. yüzyıldan kaldığı ve sömürge döneminde Rhode Island’ın ilk valisi Benedict Arnold için inşa edilen bir değirmen olduğu teorisini destekliyor. Benedict Arnold’un vasiyetinde bir taş değirmenden bahsedilmesi de bu teoriyi güçlendiriyor. 1992 yılına gelindiğinde ise radyo karbon testi kullanılarak yapının ne kadar eski olduğu belirlenmeye çalışılıyor ve ortaya oldukça ilginç bir sonuç çıkıyor: Kulenin inşasının 1635-1698 tarihleri arasında olduğu düşünülürken kullanılan harç malzemelerinin 1410-1930 yılları arasında değiştiği belirtiliyor.

Heyecan verici alternatif teoriler

Newport tower ile ilgili görsel sonucu

Newport Kulesi’nin geçmişi hala belirsizliğini korusa da bazı arkeolog ve tarihçiler farklı hipotezler öne sürüyor. Bunlardan ilki, Danimarkalı arkeolog Carl Christian Rafn’ın Viking teorisi. Rafn, kulenin Kolomb öncesi dönemde Amerika’ya gelen Vikingler tarafından inşa edildiğine inanıyor. Bu teori kimi uzmanlar tarafından desteklense de henüz yapının Vikingler’e ait olduğuna dair herhangi bir arkeolojik kanıt bulunamamıştır.

Newport Kulesi’ne dair bir diğer yaygın alternatif teori de gözlem evi teorisidir. Gökbilimci William Penhallow, kuledeki pencerelerin dizilimiyle Güneş, Ay ve yıldızların konumları arasında bir bağlantı olduğunu iddia etmiştir. Bu teoride doğruluk payı olsa da pencerelerin bilinçli olarak mı yoksa raslantı sonucu mu bu şekilde konumlandırıldığı bilinmiyor. Kuleyle ilgili diğer ilginç teorilerden bazıları ise Çinli gemiciler, Portekizli kaşifler ya da Tapınak Şövalyeleri tarafından yapıldığı yönünde. Bu iddialardan biri sonunda bilimsel olarak kesinlik kazanacak mı yoksa var olan teorilere yenileri eklenmeye devam mı edecek bunu zaman gösterecek. Şimdilik, Newport Kulesi tüm gizemini korumaya devam ediyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR