Bir Lunapark Ne Kadar Korkutucu Olabilir: Nara Dreamland

Bir Lunapark Ne Kadar Korkutucu Olabilir: Nara Dreamland

Yalnız kalmaktan hoşlanır mısınız? Yanıt vermekte acele etmeyin, çünkü bu soruyla bağlantılı bir sorumuz daha var. Japon Konami tarafından yapılan Silent Hill 3 oyununun ilk dakikalarındaki gibi zifiri karanlıkta, içindeki aletler çalışırken ürkütücü sesler çıkaran bir lunaparkta, yalnız başınıza kâbusvari bir gece geçirmek ister misiniz? Bu soruları yöneltmemizin sebebi, Japonya’nın Nara kentinde bulunan ve uzaktan da, yakından da bakıldığında Silent Hill 3’ten fırlamışa benzeyen Nara Dreamland!

Dışı Disneyland içi Silent Hill gibi görünen lunapark: Nara Dreamland

simonearmer.com

Kalabalıkların belki de en çok yakıştığı yerlerdir lunaparklar. İçinden insan unsurunu çekip aldığınızda ortaya; ürkütücü, iç sıkan ve orada değil saatler, saniyeler bile geçirmek istemeyeceğiniz yerlere dönüşüverir. Nara Dreamland’in akıbeti de maalesef böyle.

Hakkında araştırma yaptığınızda adı, muhtemel vandal saldırılar yüzünden; polis, tutuklama, güvenlik görevlisi gibi lunaparkla ilişkilendirmekte güçlük çekeceğiniz kelimelerle birlikte geçen Nara Dreamland’in, uzun sayılabilecek bir geçmişi var. Kaliforniya’da yer alan Disneyland’den esinlenerek 1961 yılında inşa edilen ve kimilerinin, Disneyland’in replikası kabul ettiği lunapark, zaman içerisinde eski cazibesini yitirerek her geçen gün daha az ziyaretçiyle günü tamamlamış.

Buradan hareketle lunaparkın sahipleri, keskin bir karar alarak 2006 yılında Nara Dreamland’in fişini çekmiş ve parkı tamamen kapatmışlar. Lunapark 2015 yılında SK Housing tarafından satın alınmış fakat o günden bu yana parkla ilgili ne yapılacağı hakkında tek bir söz bile edilmemiş.

simonearmer.com

Farklı ülkelerde yaşayan gizem ve macera meraklılarının öncelikli durağı

simonearmer.com

İçinde insan olmayan ve çürümeye bırakılan lunaparkların kaderini birebir yaşayan mekân, artık macera ve gizem tutkunlarının gözdesi haline geldi. Aslında bunda haksız da sayılmazlar, zira güvenlik gerekçeleriyle çevresi dikenli tellerle sarılan lunaparkın tatsız akıbetinin, az ziyaretçi nedeniyle mi, yoksa bilinmeyen başka nedenlerle mi kapatıldığı, kimi platformlarda tartışılmaya devam ediyor. Anlatılanların geneli Nara Dreamland’in 400 kilometre uzağında açılan Tokyo Disneyland’in daha çok ziyaretçi çekmesi ve Universal Studios Japan’in, Nara Dreamland’in yıllık 400 bin kişilik ziyaretçi sayısını beğenmemesi noktasında yoğunlaşıyor. Öte yandan, lunaparkta garip seslerin duyulduğu da bildiriliyor.

simonearmer.com

Büyük ve paslı metal kapıların açılması/kapanması gibi tanımlanan seslerin ushigaeru olarak isimlendirilen su kurbağaları tarafından çıkarıldığı söylense de, çoğu kişi buna haklı olarak inanmıyor. Lunaparklara karşı tutumunuzu baştan aşağı değiştirebilecek nitelikteki Nara Dreamland, şu haliyle gidilip görülesi bir yer olmaktan çok uzak. En azından akıl sağlığını korumak ve hayatının geri kalanını huzurlu geçirmek isteyenler için.

Etiketler: , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR