Fars’ın Büyüleyen Arkeolojik Sitesi: Nakş-ı Rüstem

Fars'ın Büyüleyen Arkeolojik Sitesi: Nakş-ı Rüstem

İran’ın Fars şehrinde bulunan antik site Nakş-ı Rüstem, ünlü mitoloji kahramanı Rüstem’i simgeleyen sembollerle dolu. Anıt mezar görünümündeki yapının Sasani oymaları sitenin “Rüstem’in Resmi” olarak anılmasına sebep olmuştur. Antik Pers mimarisinin en güzel motiflerini barındıran kompleks, yedi anıt mezarı içinde bulunduruyor. Fars hükümdarlarına ait olduğuna inanılan yapıtlar kayaların tepelerinde yer alıyor. Harçlara benzer yapıları ile dikkat çeken kaya mezarlar aynı zamanda “Pers Haçları” olarak da tanınıyor.

Pers mimarisinin izinde: Nakş-ı Rüstem

Kompleksin haç merkezinde lahitlerin yer aldığı açık alanlar bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre hala kesinlik kazanmayan konular arasında mezarların bir lahit içine yerleştirilip yerleştirilmediği ve kemiklerin geleneksel Zerdüşt ritüeli ile mezarlarda bulunup bulunmadığı gibi soru işaretleri dikkat çekiyor. Uçurumun dibinde yer alan dört mezar, mimari dekorasyon özellikleri ile göz alıcı olurken cephe tarafında yer alan paneller ise üstünde bulunan özgün sembollerle tarihe ışık tutuyor.

Mezarların dışında “Zerdüşt Küpü” olarak adlandırılan 12 metre boyunda bir yapı daha bulunuyor. 1979 yılından beri Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Persepolis kenti, hükümdar Dairus’un temel üç ana hedefine uygun olarak inşa edilmiş. Dairus’a göre antik kentle birlikte devlet hazinesini ve kültürünü koruma altına almak olanaklı hale gelirken yılbaşı gibi özel günler ve kraliyet törenleri için de özel bir kompleks yaratmak amaçlanmış. M.Ö 330 yılında ünlü hükümdar Büyük İskender şehri yakarak tüm sarayı yerle bir etmiş. Ünlü hükümdarın bu hareketinin arkasında ise Perslerin Atina’da bulunan Akropolis’i yakıp yıkmaları ve bunun üzerine İskender’in intikam alma isteği gösteriliyor.

Devasa açıkhava müzesi

Kocaman geniş karolar ile inşa edilmiş olan antik site, devasa taş kapılar ve uzun sütunları ile göz kamaştırıcı bir yapı olma özelliği taşıyor. Geniş basamakların taş bloklardan oluştuğu kent, 1300 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Bir açık hava müzesi olarak adlandırılan yapı dünyaca tanınmış özellikleri ile her yıl binlerce turistin akınına uğruyor. Yapımı tam 100 yıl süren etkileyici antik kent, Dairus’dan sonra tahta geçen Ardaşir tarafından da büyütülerek ihtişamını artırmış.

Dev boyutlarda bulunan kabartmalar, insan figürleri, aslan, kuş ve boğa sembolleri dönemin yaşayışı ve inançları hakkında önemli bilgiler sunuyor. Nakş-ı rüstem yapıtlarının arasında en görkemli olan Dairus mezarında Ahura Mazda tanrısı tüm görkemi ile antik sitede süzülüyor. Ahura Mazda’nın yetkisi ile yeryüzüne çeki düzen verdiğini söyleyen Dairus’un kitabesi ve ünlü Persepolis kenti ziyaretçileri tarihin derinliklerine doğru sürüklüyor.

Etiketler: , , , , , ,