Nakite sıkışan müteahhit para yerine daire veriyor

Nakite sıkışan müteahhit para yerine daire veriyor


Granit Center Genel Müdürü Bülent Sabuncu, inşaat sektöründe ‘daire karşılığında iş yaptırma modasının başladığını’ söyledi. Sabuncu, “Mermer, parke, pencere doğraması, tesisat, banyo ve mutfak dolabı gibi ince yapı işlerinin bedeli artık parayla değil, daire vererek ödeniyor.  Böylece hem müteahhitin parası kasasında kalıyor, hem de evini satmış oluyor” dedi.


 


Granit Center olarak, inşaatın ince işleri aşamasında konut müteahhitleri rahatlatan bir formül geliştirdiklerini belirten Sabuncu, bu yöntemin avantajlarını şöyle anlattı:


“İnşaatta kaba işler bittikten sonra, yaklaşık 22 kalem ince iş yapılıyor. Müteahhit, doğramacıdan dolapçıya, seramikçiden parkeciye, tesisatçıdan badanacıya kadar her aşamada 22 ayrı taşeronla çalışmak zorunda. Müteahhite, ‘ince işleri biz yapalım’ diye teklif götürüyoruz. Bu sayede müteahhit 22 ayrı taşeronla uğraşmak zorunda kalmıyor. Bütün bu işler için tek firmayla muhatap oluyor ve tek fatura alıyor. İşler zamanında bitiyor. Müteahhit bu sayede malları depolamakla uğraşmıyor, fire diye bir derdi olmuyor, çalınma riski yok, ayrıca personel gideri de olmuyor.”


 


Sabuncu, bu yöntemle Rusya ve Katar’da iş yaptıklarını, Türkiye’de de Kemerburgaz’daki Neo Vista sitesinde çalıştıklarını ve 25 firmaya teklif verdiklerini söyledi. Galleria’dan Akmerkez’e kadar çok geniş bir referans listesine sahip olduklarını kaydeden Sabuncu, halen Doğuş grubunun Teşvikiye’deki Hyatt oteli, Ağaoğlu’nun Andromeda, Hoffman’ın Palm Residence ve Maya grubunun Mayavera projelerinin ince işleri üzerinde çalıştıklarını ifade etti.


 


Kadınların giysi desenleri mobilya ve seramiğe yansıyor


Kadınların giyim modasının önce mobilyaya bir süre sonra da seramiğe yansıdığını belirten Bülent Sabuncu, bu modanın beşer yıllık periyotlarla değiştiğini, Türkiye’nin de bu modayı Avrupa’nın 3 yıl gerisinden takip ettiğini söyledi. Minimalizm akımının bittiğini kaydeden Sabuncu, modernden klasiğe dönüşün başladığını ifade etti.


 


‘Evde dekorasyona karışmam’


Dekorasyon konusunda uzman olmasına karşın, evdeki dekorasyona asla karışmadığını vurgulayan Sabuncu, “İşim gereği çok sık seyahat ediyorum. Ben seyahatteyken evde mutlaka bir şeyler  değişiyor” dedi.


 


Doğal taş solar-kararır, seramik ise kiri tutar


Bülent Sabuncu bina cephelerinde kullanılan kaplama malzemelerinin özellikleri ise şöyle sıraladı:


“Doğal taş isten-pustan, egzost gazından, güneşten etkilenir, kararır ya da solar. Doğaltaşı emprenye etmek lazım ki içinde kir çekmesin. Bunlar ekstra para olduğu için kimse yapmıyor. Emprenye sıvısını bir sıvı fırça ya da sürgerle sürüyorsunuz, gözeneklere nüfuz ediyor. Böylece kiri tutmuyor. Taşına göre iki-üç yılda bir yapmak gerekiyor. Granit seramik ise kiri yüzeyinde tutar. Cam gibi silmek lazım ya da onun da koruyucu sıvısı var, sıvıyı sürünce evladiyelik olur. Temizlenme özelliği nedeniyle cam kaplamalar daha fazla. Granit seramik cepheler de artmaya başladı.”


 ‘Yüksek karlara alışanlar Çin’den şikayet ediyor’


Çok yüksek ithalat vergisi olmasına karşın Çin malından şikayet edildiğini belirten Bülent Sabuncu, “Bu vergiler kaldırılsa şikayet 5 misline ulaşır” dedi. Sabuncu, şöyle konuştu:


“Çin’deki fabrikalar 1 milyar 300 milyon kişiye malzeme üretiyor. Bizdeki fabrikalarsa 70 milyon kişiye üretim yapıyor. Orada sürüm çok ama kar marjları çok düşük. Biz ülke olarak yüksek karlara alışmışız. O yüzden şikayet ediyoruz. Yoksa bizim seramik fabrkiları da dünya piyasasında son derece etkili. Bu kadar Çin furyası olmasına karşın bizim üreticilerimiz de Avustralya, Almanya, İngiltere’de söz sahibi. Aslında sorun şuradan çıkıyor. Daha ucuz mal getirmek isteyen firmalar gidip oradaki en kötü fabrikalarından mal alıyorlar. Bizse şirket olarak Avrupa’ya mal satan Çin fabrikalarından mal alıyoruz. Bizim mal aldığımız fabrikanın, mutlak şekilde Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya’ya mal satıyor olması lazım. Kalite standardını bilmesi lazım.”


 


İlk granit seramik Galeria’da uygulandı


İthal ettikleri ilk granit seramiği Galleri’ada kullandıklarını belirten Bülent Sabuncu, referans listesini şöyle açıkladı:


“Akmerkez’in önündeki kaldırımı yapmıştık, şimdi de renovasyonunu yapacağız. Ayrıca Atakule, Doğuş Power Center, Diana Grup Otelleri ve Antalya’da birçok otelin malzemelerini verdik. Doğuş Grubu’nun Teşvikiye’deki Hyatt Oteli, Ağaoğlu’nun Andromeda, Hoffman’ın Palm Residence ve Maya grubunun Mayavera konut projelerindeki çalışmalarımız devam ediyor.”


 Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR