En Güzel Mutfak Tavanları

pencereli tavanlar

Pek çoğumuz şehirlerde ve bu şehirlerdeki çok katlı apartman dairelerinde yaşıyoruz. Bu yüzden de mimariden payımıza düşen genellikle dairemizdeki odalarımızın yerleşimi, salonumuzun biçimi, balkonumuzun büyüklüğü, evimizin cephesi ve ne kadar ferah olup olmadığı gibi konularla sınırlı kalıyor. Oysa ki mimari ve beraberinde de iç mimari uçsuz bucaksız, sonu hiç gelmemiş ve hiç gelmeyecek bir alan. Şöyle bir düşündüğünüzde kendi eviniz de dahil olmak üzere bu yaşa kadar gördüğünüz hemen hemen bütün evlerin tavanlarının birbirine çok benzer, hatta aynı olduğunu fark etmeniz zor olmayacaktır. Ama aslında bu beyaza boyalı tavanlara mahkûm değiliz. Ve bir tavanı güzelleştirmek için tek seçeneğimiz de avize çeşitleri ya da kartonpiyerler yardımıyla yapılan gizli aydınlatmalardan ibaret değil.

Bu yazımızda özel olarak mutfaklar için tavan seçeneklerini ele aldık ve sizler için en güzel örneklerden oluşan harika bir derleme yaptık. Bunların bazıları halihazırda inşaatı tamamlanmış ve oturulur durumdaki evlerde uygulanabilir seçenekler olmasa da, tadilat sırasında yapılabilecek modeller de mevcut. Ayrıca yeni bir ev yaptırmayı ya da satın almayı düşünüyorsanız da bu mutfak tavanları mutlaka sizin için ilham verici olacaktır.

Taş ve ahşabın kusursuz birlikteliği

ahşap tavanlar
Laurence Associates / homify.com.tr

İnsanlık tarihinin en eski yapı malzemelerinden biri olan doğal taşlar, dünyanın sayısız farklı noktasında yine sayısız modelde yüz yıllardır yapılıyor. Ancak bu taş ev modelleri birbirinden ne kadar farklı olursa olsun, hemen hepsinde ortak olan bir nokta var ki o da taş evlerde taşla birlikte en çok kullanılan ikinci malzemenin ahşap olmasıdır. Şurası da çok net ki bu birliktelik neredeyse kural olarak harika sonuçlar üretiyor. Burada gördüğümüz mutfakta da ahşap ve taşın kusursuz bir karışımını ve dengesini görüyoruz. Üçgen şeklindeki ahşap taşıyıcı üzerindeki tavan ise bu olağanüstü güzellikteki mutfağın estetik düzeyini bir kez daha perçinliyor.

Çarpıcı bir üslup, sıradışı bir yorum

endüstriyel mutfaklar
MC-R GMBH / homify.com.tr

Son derece modern hatlarıyla dikkat çeken bu mutfakta ahşabın farklı formları bir arada başarıyla kullanılmış. Ancak tavanda bu ahşap kullanımını sürdürmek yerine endüstriyel esintiler de taşıyan metal bir konstrüksiyon ve buna bağlı aydınlatma grubu tercih edilmiş. Ortaya çıkan tablo ise tek kelimeyle muhteşem.

Yalın ama etkileyici bir tasarım

ahşap mutfak dekorasyonu
Alberico & Giachetti / homify.com.tr

Geçmişte köy evlerinde sıkça rastladığımız ahşap zemin modellerinin bir benzerinin son derece yalın ama bir o kadar da etkileyici bir tasarımla tavana uygulandığı bu mutfakta da birbirinin içine geçen farklı tarzlardan izler bulmak mümkün. Örneğin büyük boyuttaki metal davlumbaz endüstriyel tasarım çizgisinden etkilenildiğini ortaya koyuyor. Bu farklı tarzların uyumlu ve başarılı bir şekilde kaynaştırıldığını ise teslim etmek gerekiyor.

Farklı malzemeleri buluşturan çağdaş bir mutfak

modern mutfak malzemeleri
Mimoza Mimarlık / homify.com.tr

Taş ve ahşabın bir arada yaygın olarak kullanıldığından bahsetmiştik. Ancak betonarme evlerde ahşabın kullanımı genellikle mobilyalarla, zaman zaman da döşemelerle sınırlı kalıyor maalesef. Neyse ki bugünlerde ahşabın kıymeti tekrardan keşfedilmeye başlandı ve yeni nesil evlerde de farklı kullanım alanlarını görebiliyoruz. Bu mutfağın tavanında da brüt beton ve ahşap bir arada kullanılmış. Bir hayli ilginç ve şık olan bu tasarım, benzerine pek az rastlanır olmasıyla da özgün bir görüntü çiziyor.

Tavan pencereleri

pencereli tavanlar
Harvey Jones Kitchens / homify.com.tr

Pencereler evlerimizi dört duvar olmaktan çıkarıp dış dünyaya kapı aralayan ve en önemlisi de gün ışığını evimize davet eden önemli yapı malzemeleridir. Ancak bir pencerenin estetik kullanımını keşfetmek herkes için kolay olmayabiliyor. Pencereler yalnızca kendi biçimleri, malzemeleri ve desenleri ile değil, kimi zaman yerleştirildikleri nokta ile de başlı başına estetik bir değer olabilirler. Bu mutfakta hafif bir açıyla tavana konumlandırılan ve mutfağa mükemmel bir doğal aydınlatma sağlayan pencereler sanıyoruz harika bir örnek teşkil ediyor.

Etiketler: , , , ,

Homify

Homify

İlhamdan planlamaya kadar, mekânınızı gerçek bir eve dönüştürmek için gereken pek çok şey Homify'da!
Homify
BENZER YAZILAR