Mutfak Aydınlatmanız Evi Değiştirir

Mutfak Aydınlatmanız Evi Değiştirir

Bir evin kalbi kuşkusuz ki mutfaktır. Yeni şeyler denemek, sohbet etmek ve keşfetmek için vakit geçirilen mutfakların aydınlatması, hem modunuzu yüksek tutmak hem de işinizi kolaylaştırmak için son derece önemlidir. Peki mutfak aydınlatması nasıl olmalı? Mutfak aydınlatması için tek bir ürünü tercih etmek yerine birkaç farklı üründen destek alarak farklı dekorasyonlara imza atarken, mutfağınızda ışık dengesi de kurabilirsiniz.

Mutfak aydınlatması yapılırken tek bir alana ışık kaynağı koyulursa, bazı yerler çok aydınlık olurken bazı yerler de gölgeli kalacaktır. Bu sebeple tek bir ışık kaynağı mutfak aydınlatması için yeterli gelmeyecektir. Bunun için tavan armatürleri ve spot ışıkları tercih edilebilir. Işık seviyesinin ayarlanabilir olması, mutfağınızı ruh halinize göre aydınlatmaya imkan sunacaktır. Temizlik veya yemek yaparken mutfak aydınlatmasının daha yüksek olması işinizi kolaylaştırırken, yemek esnasında ışık seviyesinin loş olması da harika bir sohbet ortamı yaratacaktır.

Mutfak aydınlatmasının önemi

Mutfakta verimli bir şekilde çalışabilmek için çalışma alanın gölgelerden uzak ve yeterli şekilde aydınlatılmış olması gerekir. Tezgah ya da dolap altı aydınlatmalar ile çalışma tezgahınızı yeterli bir şekilde aydınlatmanıza yardımcı olabilir. Yemek masanızı aydınlatmak ve sıcak bir atmosfer yaratmak için tavandan sarkan modellerle aydınlatma yapmayı deneyebilirsiniz. Tepeden aydınlatılan yemek masası, yemeklerin daha lezzetli görünmesini sağlarken mutfağınızın dekorasyonunu da tamamlar.

Alternatif  aydınlatma önerileri

Mutfağınız size son dönemlerde çok sıkıcı ve kasvetli görünmeye başladıysa, basit aydınlatma yöntemleri ile yepyeni bir mutfak yaratabilirsiniz. Son dönemlerin dekorasyon modasında kendine yer edinen halat tasarımlarına, mutfağınızda da yer verebilirsiniz. Halatlar yardımı ile mutfağınızın istediğiniz bölümünü kolayca aydınlatabilirsiniz.

Eviniz kiralıksa ve spot lamba, duvar lambası gibi eklemeler yapamıyorsanız, çok basit yöntemlerle mutfağınızı vakit geçirmekten keyif aldığınız bir alana dönüştürebilirsiniz. Mutfağınızın tavanında tek bir aydınlatma varsa, bunu kullanmak yerine çok kolay ve basit bir düzenek ile tavandan çıplak ampül sarkıtması yapabilirsiniz. Üstelik aydınlatmanın ne kadar aşağıda/yüksekte olması gerektiğine kendiniz karar verirken, mutfak dekorasyonuna da imzanızı atabilirsiniz.

Kendi yaratıcılığınızı kullanın

Mutfağınızın tavanında sıkıcı bir gömme armatür aydınlatması bulunuyorsa, bunu çok pratik ve oldukça maliyetsiz bir yöntemle renklendirebilirsiniz. Bunun için birkaç askı aparatı, ızgara çerçeve veya bir avize işinizi görecektir. Öncelikle ampul soketlerini elektrik prizine çevirmek için adaptör kullanmalısınız. Daha sonra tavana kanca ile ızgara çerçevesini sabitlemek yeterli. Evin daha canlı ve ferah görünmesi için tavandan sarkıttığınız ızgara çerçevesinin üzerine sarmaşık gibi dolanan bitkinizi yerleştirebilirsiniz. Böylece hem tavandaki gömme ışık armatürünü gizlemiş olacak hem de evinizi aydınlatmasına yepyeni bir soluk getireceksiniz.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR