Mutfağınızın Aslında Bu İkiliye İhtiyacı Var

mutfak bezi

Hanımların evlerinde en dikkat ettikleri bölümlerin başında mutfak gelir. Mutfaktan evin her bir köşesine yayılan güzel yemek kokuları aileyi aile yapan en önemli etkenlerden birisidir. Mutfak ailemiz için bu kadar değerliyse bu değeri de koruyup kollamak gerekir. Doğru mutfak temizleme ise bunun başında gelir. Temiz bir mutfak için kadınların yapmayacakları yoktur. Mutfak temizleme denilince aklınıza ilk gelmesi gereken ürün bir mikrofiber temizleme bezidir. O halde mutfak temizleme konusunda yardımcı olacak ürünleri tanıyalım. 

Mutfak temizleme işleminde yüzeyler zarar görmeyecek

mikrofiber bez nedir

Ultra yumuşak yapısının yanı sıra aşındırıcı olmayan mikrofiber bezler; boyaları, katları veya diğer yüzeylerinizi çizmeyecektir. Kendi ağırlığının sekiz katını emme özelliğine sahip olan bu bezler mutfak temizleme işinde sizi rahatlatacaktır. Bezler size mavi, sarı ve beyaz renk seçenekleri sunmanın yanında aynı bezi temizlemek şartıyla bezleri 100 kez tekrar kullanabilirsiniz. Ayrıca bu bezlerin yüzde 90 Polyester yüzde 10 Polyamid olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Bakterileri yok etmede çok etkili

mutfak bezi

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından yayınlanan bir araştırma; geleneksel pamuklu paspas temizleyicilerin mikropların sadece yüzde 30 ve yüzde 23’ünü kaldırdığını belirtirken mikrofiber paspasların ise bakterilerin yüzde 98’ini ve virüslerin yüzde 93’ünü etkili bir şekilde kaldırdığını gözler önüne serdi. WI Madison’daki bir temizlik şirketinin sahibi olan Tekla Wlodarczyk, “Mikrofiber bez yapısı nedeniyle bakterileri temizlemesi açısından çoğu dezenfektanla aynı etkiye sahiptir” diyor.

İyice durulayın

ev temizliği

Bu özel bezleri kullanmadan önce nemlendirin ve iyice sıkın. Bezlerde kısa, ince elyaflar bulunur ve bu küçük ilmekler mikropları yakalarlar. O yüzden birkaç kez kullanımdan sonra durulamayı unutmayın.  Diğer bezlerde yaptığınız gibi tezgahınızı, musluklarınızı, lavabonuzu gönül rahatlığıyla temizleyin. Bu temizlik sonrasında sizde istediğiniz etkinin gerçekleştiğini göreceksiniz. İşiniz bittiğinde ise bezinizi bir sonraki kullanım için bir köşede saklayabilirsiniz.

Deterjanları unutmayın

bulaşık deterjanı zararlı mı

Mutfak temizleme konusunda önemli bir nokta da bulaşıklardır. Bulaşıkların temiz olması sağlığınız için en elzem hususların başında gelir. Bunun için en iyi bulaşık deterjanlarını kullanırken bile dikkat etmeniz gereken ayrıntılar bulunur. Bulaşık makinenizin filtrelerinin ve pervanelerinin  temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Yüksek sıcaklıkta yıkama yapan program seçmeniz bulaşık deterjanınızın temizlik üzerindeki etkisini artıracaktır.

Kullandığınız deterjanı size sunulan saklama koşullarına uyarak saklamanız gerekmektedir. Bulaşıkların temiz çıkması için nemli deterjanlardan sakınırken gereğinden fazla deterjan da kullanmamak gerekir. Tüm bunları yaptığınız zaman tencereleriniz, tabaklarınız ve bardaklarınız sizi pırıl pırıl karşılayacaktır. 

Etiketler: , , ,

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR