Macera Tutkunlarının Gözdesi: Moreeb Dune

Macera Tutkunlarının Gözdesi: Moreeb Dune

Dünyanın en büyük kum tepelerinden biri olan Moreeb Dune, dik ve keskin eğime sahip olan yapısından dolayı yöre halkı tarafından “Korku Dağı” olarak adlandırılıyor.  Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den yaklaşık 250 kilometre uzakta bulunan kum tepesi, dünyanın en büyük kum tepeleri arasında yer alıyor. Otantik yapısı ve vahşi görünümü ile turistlerin ilgi odağı olan kum tepesi, dik yamaçları ile araba yarışı tutkunlarının da gözdesi.

Doğal Tırmanma Sahası

Suudi Arabistan sınırına yakın bir bölge olan Empty Quarter’da bulunan Moreeb Dune, 300 metre yüksekliği ve 50 derecelik açısıyla 8,5 kilometrelik uzunluğa yayılıyor. Kum tepesinin dik eğimli olması kum üzerinde yapılan ve yıl boyunca gerçekleştirilen araba yarışları için mükemmel bir doğal saha yaratıyor. Ayrıca Moreeb Dune her sene Şubat ayında yapılan tırmanma yarışlarına da ev sahipliği yapıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde oldukça popüler bir aktivite olan dik kum tepelerine tırmanma yarışı, macera severlerin yeni tutkusu olarak karşımıza çıkıyor. Özel olarak tasarlanan ve modifiye edilen arazi araçları veya motorlar ile yapılan tırmanma yarışları, önce küçük bir grup içinde yapılmaya başlanıyor. Daha sonra heyecanlı ve adrenali yükselten temposunun sevilmesi üzerine bu yarışların şöhreti ülke sınırlarını aşıyor ve birçok uluslararası şirket ve kurumlarda bu yarışmalara sponsor olmaya başlıyor.

Dünyada Bir İlk : Kum Tepesine Tırmanma Yarışı

Moreeb Dune tırmanma yarışları, dünyada bir ilk olmayı başarıyor. Tarih boyunca her zaman büyük bir problem olarak gösterilen kum tepeleri bugün extrem spor dalları arasında yer alan tırmanma yarışı olarak Arap ülkelerini ayrıcalıklı bir noktaya taşıyor. Motor sporu tutkunlarının gözde yerlerinden biri olan Moreeb Dune, benzersiz kum manzarası ile heyecanı doruklarda yaşatıyor. 50 derecelik dik açısı ve 300 metrelik yüksekliği ile sarp kum tepesine çıkmak kolay bir iş değil. Kum tepesine en kısa sürede ulaşabilmek için çok güçlü bir motora sahip araçlar veya modifiye edilmiş motorlara ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca tepenin en hızlısı olabilmek için sağlam sinirlere, kararlı bir yapıya, yeterli miktarda suya, iyi ayakkabılara ve güçlü kollara ihtiyaç duyuluyor.

Uçsuz bucaksız Arap çöllerinde böyle bir etkinliğe imza atmak ciddi bir organizasyona ihtiyaç duyuyor. Bu tarz organizasyonlar için genel olarak bir enerji içeceği markası olan Red Bull desteğini sunuyor. Tepenin dikliği ve yarış olgusu bir araya geldiğinde oldukça tehlikeli bir hal alıyor. Tehlikenin büyüklüğü adrenalini arttırdığından dolayı Moreeb’e tırmanmak gerçekten delilik gibi gelse de kum tepesinin zirvesindeki manzara her çabanıza değiyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR