Mimaride Son Trend: Çok Küçük Evler

Mimaride Son Trend: Çok Küçük Evler

Eski bir kazan dairesinin küçücük, şirin bir eve dönüştüğünü hayal edebiliyor musunuz? Küçük yerleri baştan yaratarak harika yaşam alanlarına dönüştürmek hiç de zor değil. Yalnızca bir parça yaratıcılık ve yeterli zaman, evinizin yanı başında bir misafirhane ortaya çıkarmak için yeter de artar bile!

8 Metrekareye Bir Ev Sığdırın!

www.apartmenttherapy.com

Çok küçük evler son dönemlerin en gözde yerleşim seçenekleri arasında yer alıyor. Televizyon programlarına konu olacak kadar rağbet gören bu yeni yaşam alanları özellikle hayatında fark yaratmak isteyen kişiler için büyük olanaklar sağlıyor. Bunun yanı sıra dekorasyona ilgi duyan ya da yaşadığı evde daha fazla kullanılabilir alana ihtiyacı olanlar için de bu küçük evler adeta birer ilaç niteliğinde. Misafirlerinizi küçük bir odada daha az konfor ile ağırlamaktansa o odayı bir ev haline getirerek farklılığınızı ortaya koymaya ne dersiniz?

Evinizin yanı başındaki bir müştemilatı, kazan dairesini ya da kullanılmayan eski bir kileri birkaç basit dokunuş ile içinde yaşanabilir bir ev haline getirmeniz hiç de zor değil. Mutfak, banyo ve yatak odasından oluşan bu çok küçük evler, misafirhane ya da ev-ofis olabileceği gibi bir ömür boyu kullanım için de oldukça elverişli.

İki Katlı, Bir Göz Odanız Olsun!

www.apartmenttherapy.com

Küçük evinizin dizaynını yaparken kısıtlı alandan dolayı elbette göz önünde bulundurmanız gereken ilk unsur alanı işlevsel kullanmak. Bu nedenle daha çok açılır kapanır mobilyalar tercih edebilir ve evin planını buna göre belirlemeye dikkat edebilirsiniz. Çok küçük evler denince akla gelenin tersine yerden tasarruf edebilmek için alanınızı iki bölmek ve merdiven ile asma bir katı eve yerleştirmek oldukça akıllıca bir fikir. Bu şekilde uyuma ve dinlenme alanı merdivenin ucunda sizi beklerken aşağı katta da oturma ve yemek alanlarına kolaylıkla mekân yaratabilirsiniz. Nohut oda, bakla sofa; evinizin yeni sloganı olabilir!

Tam Tekmil Döşeyin!

www.apartmenttherapy.com

Küçük olduğu için dizayn ettiğiniz bu evde herhangi bir eşya veya alanın eksik olması da gerekmiyor. Küçük evlerin en önemli önemli özelliği az yer kaplayarak çok işlevli ortamlar yaratmak. Bu tasarım için de yatak, gardırop, banyo gereçleri ve mutfak olmazsa olmazlardan. İlk kata kurulacak açık mutfak alandan tasarruf için ilk çözüm. Böylece oturma alanına paralel bir mutfak elde edebilirsiniz. Gömme dolaplar ve portatif mobilyalar ise küçük evinizi kullanışlı hale getirecek önemli elemanlardan. Açılır kapanır yemek masası, tabureler, dolaplar ve niceleri küçük evinizde işleri kolay hale getirmek için doğru seçimler. Küçük evinizi tam tekmil döşeyin, misafirlerinizin de sizin de keyfiniz hep yerinde olsun!

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR