İngiltere’nin Çarpıcı Dizayna Sahip Evi: Malator House

İngiltere'nin Çarpıcı Dizayna Sahip Evi: Malator House

Evler insanoğlu için avcılık-toplayıcılık döneminden bu yana önemini korumayı sürdürüyor. Asırlar içinde şehirleşme anlayışları, inşaat ve mimari tasarım ekolleri sürekli değişse de, insanın en temel yaşam alanı olan evlere yönelik ilgi ve merak zirvede yerini koruyor. Hele bazı evler var ki sözlüklerdeki ev tanımını bile değiştirmeye namzet. Sıra dışı evler listesinde ilk 10’u çok rahat zorlayacak evlerden biri de Galler’in ünlü Malator House’u. İşte çarpıcı ve özgün dizaynı ile İngiltere’nin sahip olduğu en değerli mimari eserlerden biri olan Malator House’un öyküsü ve sıra dışı özellikleri:

Malator House’un Öyküsü Nedir?

Malator House ile ilgili görsel sonucu

Malator Druidston, Pembrokeshire Galler’in medar-ı iftiharı olarak da anılıyor. 1998’de Medway eski parlamento üyesi Bob Marshall-Andrews ve eşi Gill Marshall-Andrews’un özel siparişiyle Future Systems adlı ünlü İngiliz avangard mimarlık şirketince dizayn edilen Malator görenleri hayrete düşürüyor. Dizayn edildiği tarihten bu yana ultra inovatif ve çarpıcı bulunan, tüm dünyada büyük sükse yaratan ev İngilizler’in okul-öncesi çocuklara yönelik televizyon dizisi Teletabiler’in evlerini andırıyor.

Malator House’un Dizaynını Özgün Yapan Nedir?

Malator House ile ilgili görsel sonucu

Malator’u ziyaret etme olanağı yakalayan herkes gibi mimari eleştirmen Dr. Greg Stevenson da Malator’un kendisini büyülediğini ifade ediyor. Galler’in kalbinde inşa edilen Malator, gücünü tasarımının olağan dışılığından ve farklılığından alıyor. Malator House dışarıdan bakıldığında yeraltında konumlandırılmış özel bir mekan görünümü sergileyen, renkli prefabrik bölmelerle tasarlanmış tek bir odadan oluşuyor.

Denize ve rüzgarlı uçurumlara bakan bu özel ev, farklı açılardan aldığı ışıkla özgürlük duygusunu hissettiriyor ve Dr. Stevenson tarafından “mekan kullanımı özgünlüğüyle insanın dünya görüşünü değiştiren özel bir yapı” olarak tanımlanıyor. Yapay bir tepeye gömülü yarı saydam mimari yapısıyla Malator, çatı altında konumlandırılmış upuzun bir tünel görünümündeki iç mekanıyla özgünlüğünü ortaya koyuyor.

Malator’la Neolitik Çağlara Ultra Modern Bir Yorum Mu Hedeflendi?

Malator House ile ilgili görsel sonucu

Marshall Ailesi’nin Malator’un dizaynında tam olarak neler istedikleri bilinmez ama şurası kesin ki Future Systems şirketi mimarları Malator’un dizaynında modern-sonrasına ait, neolitik çağ atıfları olan bir yeraltı sığınağını benzersiz bir tasarımla sunmuşlar. Uzun bir tünelin içinde yer alan, prefabrik bölmelerle ayrılan üç yatak odasının farklı tasarımı, evin sakinlerine hem neolitik bir atmosfer yaşatıyor hem de körfeze bakan ultra modern bir panorama sunuyor.

Kanarya sarısı sıra dışı mutfak dizaynıyla da öne çıkan Malator House sadece mimarlar tarafından değil, dünyanın dört bir yanından ziyarete gelen yatırımcılar, sanatçılar ve yaşam alanlarında özgün yorumlar arayanlar tarafından da büyük beğeniyle takip ediliyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR