Mahallenin Muhtarları Dizisi Nerede Çekildi?

Mahallenin Muhtarları Dizisi Nerede Çekildi?

1990’lı yılların unutulmayan dizilerinden olan ve her hafta evlere konuk olan Mahallenin Muhtarları dizisi nerede çekildi? 1992 yılında şu anda yayında olmayan kanallardan Kanal 6’da başlayan dizi, iki sezonluk yolculuğunun ardından geçtiği Atv’de tam 8 sezon devam etti. O dönem dizinin kadrosunda yer alan birçok oyuncuyu şimdi hem filmlerde hem de dizilerde çokça görüyoruz.

10 sezon boyunca 4 yönetmen değiştiren ve başrollerinde Erkan Can, Aydan Burhan ve daha sonra da Esra Akkaya’nın olduğu dizi, Türkiye’nin en uzun süren dizilerinden biridir. Sıcak bir mahalle yaşamını, mahalleye ait tüm renkleri ile veren bir kurgusu olan dizi, 1990’lı yılların İstanbul’u hakkında da fikir veren görüntülere sahipti. Türkiye seyircisinin daha sonra çok farklı rollerde izleyeceği Erkan Can’ı tanıdığı dizinin senaryosu ise usta kalem Kandemir Konduk’un elinden çıkmıştı. Türkiye’nin çok kanallı dönemine giriş sürecine damga vuran bu mahalle dizisi, İstanbul’un hangi semtinde çekilmişti?

Anadolu yakasının sakin ilçesi

Mahallenin Muhtarları, İstanbul Anadolu yakasında Marmara Denizi sahil şeridinde yer alan ilçelerden olan Maltepe’de çekildi. Maltepe ilçe sınırları içinde yer alan Yalı Mahallesi’nde çekilen dizide, genel planlarda başroldeki Temel (Erkan Can) karakterinin çalıştığı bir kahvehane yer alıyordu. Bu kahveyi hâlâ görmeniz mümkün ancak şu anda kahvehane olarak işletilmiyor. Dizinin geçtiği bölge Beşçeşmeler semti olarak da anılıyor ve mahalle de Yalı Mahallesi. Aynı zamanda Maltepe meydanı olarak da bilinen bölgeye sahil kesiminden yukarıya doğru çıkarak ulaşabilirsiniz.

Son dönemde değeri arttı

Maltepe, İstanbul Anadolu yakasında Kadıköy ve Üsküdar’dan sonraki üçüncü popüler ilçe konumunda yer alır. Dizinin sona erdiği 2002 yılından sonra, ülke genelinde ve özellikle İstanbul’da inşaat sektöründe yaşanan sıçrama ile birlikte E-5 kesiminde çok sayıda yeni ve yüksek yapılara ev sahipliği yapan ilçe, Mahallenin Muhtarları dizisinin çekildiği mahalle gibi iç bölgelerinde de kentsel dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte değeri artan bir noktaya geldi.

Yeni dönemde alternatif mekân

İstanbul Anadolu yakasının en popüler ilçesi olan Kadıköy’de artan yoğunluk sebebiyle Maltepe yeni dönemde İstanbullular için alternatif bir lokasyon haline geldi. İlçe gerek metro ulaşımı gerekse de sahil yolunun bir parçası olmasının yanında iç kesimlerinde de sakin bir yaşamı sunuyor. Hem modern zamanlara ait yatırımlar hem de eski İstanbul’a ait çizgiler taşıyan Maltepe’nin, Mahallenin Muhtarları dizisinin çekildiği Yalı Mahallesi ve çevresi de halen dizinin çekildiği dönemdeki özelliğini koruyor.

Etiketler: , , , , , , ,

BENZER YAZILAR