Bu Hastane Bildiklerinize Hiç Benzemiyor: Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezi

Bu Hastane Bildiklerinize Hiç Benzemiyor: Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezi

Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezi, Las Vegas’ın Nevada şehrinde yer alan ve ünlü mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan önemli bir yapı.

Açılışı 21 Mayıs 2010’da yapılan ve kompozit 5.574 metrekarelik bir kompleks olan sağlık merkezi, temel olarak, bir açık avlu ile gölgelendirilen ve paslanmaz çelik kafeslerle birleştirilen iki farklı radikal yapıdan oluşuyor.

Amaç hafızaları canlı tutmak

Keep Memory Alive derneğinin desteğiyle açılan merkezin, Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları, Multipl Skleroz ve ALS (Lou Gehrig Hastalığı) tedavisinin yanı sıra bu hastalıkları önleme, teşhis etme ve çalışanları eğitmek adına en güncel araştırmalar ve bilimsel bilgi için ulusal bir kaynak olması planlanıyor.

Mimar Frank Gehry, tesis hakkındaki fikrini ise şöyle açıklıyor: “İnsanların ziyaret etmek, hatırlamak, konuşmak ve eğlenmek istediği bir bina yapmaya çalıştım”. Aynı zamanda merkezin, hastaneyi çağrıştırmaması ve rahat bir atmosfere sahip olması için de özel bir çaba sarf etmiş.

Hem akla hem de duygulara hitap eden tasarım

Cleveland Kliniği ile tıbbi ortaklık içinde olan Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezi, tıbbi konsültasyonlar için 13 oda, hastalar için 27 adet tek kişilik oda, araştırma alanları, bir oditoryum ve bir müze olmak üzere 4 kata bölünmüş. Kuzey kanatta yer alan birinci ana bina sağlık araştırmalarının ve yönetim ofislerinin olduğu donanımlı bir hizmet binası.

Basit ancak işlevsel şekilde tasarlanan bu bina, lego benzeri beyaz bloklardan oluşuyor. 199 pencereden doğal ışıkla aydınlatılan ve paslanmaz çelik plakalardan oluşan ikinci ana binada ise aktivite alanı bulunuyor. Bu aktivite alanı kiralanarak düğün ve iş toplantısı gibi çeşitli etkinlikler düzenlemek için kullanılabiliyor. Bu etkinliklerden elde edilen kar ise tıbbi binadaki ek araştırmaları finanse etmede yardımcı oluyor.

Çatının eşsizliği ve karmaşıklığı nedeniyle, odanın akustiği, planlama aşamaları sırasında hesaplamalı olarak modellenmiş ve daha sonra doğrulanarak yerinde düzeltilmiş.

Projenin başarısı aslında iki bileşenin bölümleri arasındaki ilişkide yatıyor. Klinik araştırmaların yapıldığı ve hastaların bulunduğu kuzey kanadı binanın “mantıksal” yönünü yansıtırken, aktivite alanının olduğu güney kanadı yaratıcı düşünceyi temsil ediyor. İki ayrı kanat arasındaki bu ilişki, tasarımın şaşırtıcı duygusal etkisini de ortaya koyuyor.

Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezi ile ilgili görsel sonucu

Üçüncü bölüm ise iki binayı birbirinden ayıran yeşil alan. Burası, tıbbi personelin dinlenmesi ve rahatlaması için ayrılmış ve içinde küçük bir de kafe bulunuyor. Güneş ışığının direkt olarak gelmesini engelleyen bir gölgelendirme sisteminin mevcut olduğu kafede, çalışanlar dinlenirken Las Vegas ikliminin keyfini de çıkarabiliyorlar.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR