Gerçek Bir Nilüfer Gibi: Lotus Temple

lotus temple

Doğadan ilham alınarak inşa edilmiş bir güzellik, Lotus Temple yani Lotus Tapınağı… Hindistan’ın Delhi şehrinde bulunan bir Bahai İbadethanesi olan Lotus Tapınağı, nilüfer çiçeğine benzeyen şekli ile kentin göze çarpan cazibe simgeleri arasında. İnşası 1986’da tamamlanan yapı ekspresyonist bir mimarlık tarzına sahip.

Nilüfer yapraklarından huzura uzanan yol

lotus-temple

Kabul etmek gerekiyor ki, tabiatın sonsuz mucizelerini gördüğümüzde onlara hayran kalmamak elde değil. Zira doğa, insanoğlundan da öte en iyi mucit ve en deneyimli mimar. Lotus Tapınağı’nın tasarımı da işte tam bu fikir ile yola çıkmış. Tapınağın mimarı İranlı Fariborz Sahba 1976 yılında tapınağın tasarımını tamamlamış ve tapınağın yapısal tasarımını yapmaları 18 ay sürmüş.

70 metre yüksekliğe ve 34 metre genişliğe sahip 9 dairesel yapıdan oluşan mimari üç kısma ayrılıyor: Giriş yaprakları, dış yapraklar ve iç yapraklar. Dış yapraklar binanın ana ibadet alanını oluşturuyor. Giriş yaprakları çatı görevini görüyor. Lotus Tapınağı’nın tek kubbesi ve 9 girişi bulunuyor. Bu da dinsel sebeplere dayanıyor: Tek kubbe olmasının sebebi Tanrı’nın tek olduğu, 9 girişli olmasının sebebi ise dünyada 9 dinin var olduğu inancından ötürü. Bu girişler, içerisinde 1300 kişiyi oturtabilecek ve 2500 kişiyi ayakta tutabilecek devasa bir salona açılıyor.

Zemininde Yunanistan’ın Penteli Dağı’ndan gelen beyaz mermer taşları bulunuyor. Beyaz mermer sayesinde tapınak hem uzaktan görülebiliyor hem de gün batımındaki ışık yansımaları sayesinde insanlara göz ziyafeti yaşatan mavi – mor bir görünüm alıyor. Tapınağın çevresi ise gölet ve bahçeleri ile beraber 105.000 metrekarelik alanı kapsıyor. Tapınak, bu eşsiz ve göz kamaştıran özellikleri ile tüm Bahai Tapınakları arasında daha özel bir yere yerleşiyor ve ününü koruyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri

1986’da halkın ibadetine açılan tapınağın 15 yıl içinde 70 milyonu aşkın ziyaretçisi olmuş. Bahai inançlarına göre Bahai Tapınakları tüm dinlerden insanlara açık. Tüm dinlere ait kutsal metinler okunabilir, zikredilebilir, dini köken, yaş veya cinsiyete bakılmadan herkes Lotus Tapınağı’na girebilir. Ancak tek bir koşul var: Sessiz olmak! Ayrıca vaaz veya ders vermek, bağış toplamak ve kutsal olmayan metinleri okumak da yasak.

Hemen hemen her gün 8.000 ile 10.000 kişinin ziyaret ettiği bilinen Lotus Tapınağı, ünlü Tac Mahal ve Eyfel Kulesi’nden sonra dünyanın en çok ziyaret edilen binaları arasında yerini alıyor. Eğer yolunuz Hindistan’a düşerse; sadeliği, saflığı ve tazeliği sembolize eden bu mimari şaheseri ziyaret etmeden yolculuğunuzu asla bitirmeyin.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR