Los Angeles’ın En Mükemmel Evi: The Manor

Los Angeles'ın En Mükemmel Evi: The Manor

Karşınızda, Dünyanın en ihtişamlı şehirlerinden kabul edilen Los Angeles’ta, dünyanın en büyük evlerinden biri olan The Manor.

1988 yılında televizyon yapımcısı Aaron Spelling ve eşi Candy tarafından inşa edilen ev, Los Angeles bölgesinin en büyük evi. 5 250 m2 yaşam alanına sahip evde, 14’ü yatak odası ve 27’ü banyo olmak üzere 123 oda var. 2011 yılında bu ev 85 milyon dolarlık pahasıyla, o zamanlarda ABD’deki en pahalı konuk emlak listesine girdi. Ev şuan, Formula 1 yarışçısı, Bernie Ecclestone’nun kızı İngiliz Petra Stunt’a ait. Stunt 85 milyar dolara evi satın aldı fakat yaptığı harcamalarla evin değerini 150 milyon dolara çıkardı.

Paketleme Odası Bile Mevcut

en ihtişamlı ev

Fransız Chateau tarzıyla kendini diğer ünlü evlerden ayıran ev, içerdiği kompleksle de tüm dikkatleri üzerine topladı. Evde, sinema, spor ve bowling salonları mevcut. Tüm gün keyifli vakit geçirebileceğiniz evde ayrıca, tenis kortu ve havuz bulunuyor. Tasarımcı sadece bunlarla kalmayıp, eve 3 hediye paketleme odası ve 4 adet 2 araçlık garaj tasarlamış. Bunlarla da sınırlı kalmayıp nem kontrol odası ve gümüş saklama odası da inşa edilmiş. Tüm bu hobi alanları sadece 2. katta yer alıyor. Ev tamamıyla 2 katlı ve ekstra bir bodrum katı var. Yerden yüksekliği ise 15.5m.

100 Araçlık Parketme Alanı

en büyük ev
Ev bilgilerine bakıldığında, 2.7m tavan yüksekliğine sahip malikane, tabii ki yukarıda sayılan odalarla sınırlı kalınmıyor. Şarap mahzeni, tatma odası, egzotik balık tankı, endüstriyel boyutta mutfak masaj ve bronzlaşma odaları da bulunuyor. Ayrıca ilginçtir ki 100 araçlık park etme alanı var.

Ev sahibinin yaptığı açıklamalar arasında, mülkün çağdaş bir üslupla dizayn edilmesi ve yenilenmesi için hiçbir masraftan kaçınılmadığı belirtiliyor.

Ev Yapımı Sırasında Mahkemelik Oldu

the manor

İnşası sırasında komşular, Fransız Chateau tarzı malikanenin yavaşça yapılan 12 milyon dolarlık maliyeti izlediler. Belli bir süre sonra komşular, rahatsızlıklarından dolayı mahkemeye gittiler ve ardından, mülk üzerindeki inşaat kamyonları sayısını sınırladılar eğer bu sınır aşılırsa The Manor sahipleri komşularına tazminat ödemek zorunda kalacaklardı.

Medyanın İlgi Odağı

the manor

The Manor, popüler kültürün de bir parçası haline geldi. ABD’nin haftalık olarak yayınladığı, ünlüler ve insanların ilgisini çekecek hikayelere yer verdiği People dergisinde eve yer verildi ve ünlü rap sanatçısı John Perry bu ev hakkında bir kalipso (rap demeci) yazdı.

Ayrıca “Will & Grace” sitcom dizisinde, 5 sezonun birkaç bölümünde The Manor’un hediye paketleme odalarına atıflarda bulunuluyor.

Ali Çulha

Ali Çulha

Bir evde bitki köşesi varsa o ev "yuva"dır.
Ali Çulha
BENZER YAZILAR