Medellin’in Kalbi: La Alpujarra

Medellin'in Kalbi: La Alpujarra

La Alpujarra, Kolombiya’nın Medellin kentinde bulunan, belediye binası, adliye sarayı, vergi dairesi gibi daha birçok kamu binalarının yan yana sıralandığı bir meydan. Meydanda simetrik bloklar halinde sıralanan kamu binaları dahi tek başlarına estetik ve minimalist bir görüntü sergiliyor. 1980’lerde kurulan ve bugün kentin en işlek meydanı olan La Alpujarra, sanat etkinliklerine ve gösterilere de ev sahipliği yapıyor. Burayı ziyaretçiler için ilgi çekici yapan asıl detay ise meydanı süsleyen heykeller.

Yerlilerin Direnişi Anısına: Monumento a la Raza

Bu heykellerin en ünlülerinden Monumento a la Raza, Kolombiya’nın birçok başka büyük şehrinde daha heykelleri bulunan ünlü heykeltıraş Rodrigo Arenas Betancourt tarafından yapılmış. 38 metre yüksekliğindeki heykel, bölgenin İspanyol egemenliği altına girmesinden önce burada yaşayan yerli halkın kahramanca mücadelesinin anısına inşa edilmiş. Antioquia bölgesinde yaşayan yerli halkın hatırası, bükümlü beton ve metallerden oluşan anıtta çarpıcı bir şekilde yaşatılıyor. Heykel üzerindeki giderek yükselen büklümler yerlilerin mücadelesini temsil ediyor.

Pablo Escobar’ın Şehrinde Matem Anıtı

Medellin’in en önemli yaşam ve iş alanlarından biri olan La Alpujarra’da bulunan bir diğer önemli heykel de Homenaje de Los Doctores Guillermo Gaviria y Gilberto Echeverri. Dönemin en büyük uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’a karşı devlet tarafından yürütülen mücadele sürecinde Escobar tarafından öldürülen Antioquia Valisi Guillermo Gaviria ve barış komiseri Gilberto Echeverri anısına inşa edilen anıt göz alıcı bir estetiğe sahip.

Vali ve barış komiseri, binlerce insanın katili Escobar ve uyuşturucu kartelleriyle olan mücadelenin simge isimleri. Bu anıtlar dışında La Alpujarra’da daha birçok kıymetli ve hikâyesi olan heykeli bünyesinde barındırıyor. Tezgahında çalışan bir ayakkabı boyacısını tasvir eden El Lustrabotas ve Olga Inés Arango tarafından yapılan piyango bileti satıcısı heykelleri de meydanın gözde eserlerinden.

Meydanın Ruhu

Kamu binalarının ve heykellerin yanı sıra bu etkileyici meydanın başka güzellikleri de var. La Alpujarra yakınında bulunan Edificio del Ferrocarril de Antioquia adlı demiryolu binası, Edificio Vásquez adlı mimari şaheser, gece rengarenk görüntüsüyle göz kamaştıran ışık parkı Parque de la Luz da görülmeye layık mekanlar. Ayrıca Latin Amerika’nın öncü lideri Simon Bolivar’ın adını taşıyan Park Bolivar da şehrin önemli turistik noktalarından.

Ziyaret Etmeden Önce…

La Alpujarra, Medellin şehrinin merkezi olması hasebiyle ulaşım hatlarına ve metroya oldukça yakın. Bu harika meydan, şüphesiz ziyaretçilerine sanat dolu bir deneyim vaat ediyor. Özellikle Latin Amerika kültürüne ve tarihine ilgi duyan turistleri ağırlayan La Alpujarra’yı ziyaret etmeden önce güvenlik konusunu araştırmak gerekiyor. Her şeyden önce Kolombiya turist güvenliği bakımından zaafları olan bir ülke.

Bugün Escobar dönemindeki kadar yoğun bir uyuşturucu ticareti olmasa dahi Medellin, suç oranlarının yüksek olduğu bir şehir. La Alpujarra da, Medellin şehrinin merkezinde bulunduğu için gösterilerin ve mitinglerin vazgeçilmez meydanı haline gelmiş. Kolombiya’da faaliyet gösteren gerilla örgütü FARC’yi protesto etmek için 2008 yılında 200 binden fazla insanın toplandığı bu meydan, sık sık öğrenci gösterilerine ve protestolara da sahne oluyor. Bu yüzden meydanı ziyaret etmeden önce güncel durumunu öğrenmekte fayda var.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR