Kuzey Kıbrıs’ta üç çeşit tapu var

Kuzey Kıbrıs’ta ev alanların sayısı, başta İngilizler olmak üzere, tamı tamına 7 bine dayanmış. Kuzey Kıbrıs’taki Türk nüfusunun ortalama 200 bin olduğunu gözönünde bulundurursak, yabancı nüfusunun bayağı yükseldiği ortaya çıkıyor. Her evde iki kişi olsa, 7 bin evde 14 bin yabancı. 200 bin Türk, 14 bin yabancı.Bu ne sevgi, bu ne ilgi? Aslında çok basit. Bu ilginin üç temel nedeni var:


1- İngiltere’de birikimi olan İngilizler gayrimenkul yatırımını biliyor ve seviyor. Profesyonelleşmiş bir gayrimenkul kültürü var. Gayrimenkul yatırımını ekonomik ve hukuksal olarak kolaylaştıran, sağlam bir mortgage sistemi var. Ilıman iklimde yaşamak isteyen yaşlı nüfusun hayalleri var. Üstelik Kuzey Kıbrıs’taki gayrimenkuller keselerine çok uygun. Alternatif yatırım araçlarının getirisi düştükçe, İngilizler adeta emlak avına çıkıyor.


&nbsp


2- Bu arada Kıbrıs’ta çözüm için önerilen Annan Planı’na Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden evet oyu çıkması da gayrimenkul alıcıları açısından son derece olumlu bir mesaj olarak algılandı. Çözüme yönelik umutların artmasının yanı sıra mülkiyet konusunda açılan önemli davalardan birinin, Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapan İngiliz Orams ailesinin lehine sonuçlanması, gayrimenkul yatırımcılarına güven telkin etti. Bilindiği gibi Orams ailesi Kuzey Kıbrıs’ta bir arsa alıp üzerine villa yapmıştı. 2003’te sınırlar açılınca Güney Kıbrıs vatandaşı Apostolides, 1974’ten önce sahip olduğu araziye villa yapan Orams’lara dava açmış ancak davayı kazanamamıştı.


&nbsp


3- Gayrimenkul yatırımcılarının Güney Kıbrıs yerine Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmelerinin en önemli nedenlerinden biri de Güney’deki gayrimenkul fiyatlarının Kuzey’e göre üç kat daha pahalı olması. Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılması durumunda Kuzey’de alınan gayrimenkuller en az bire üç getiri sağlayacak. Her ne kadar mülkiyet konusunda sorunlar yaşansa da karın büyüklüğünü risk ile eşdeğer görenler, yatırım yapmaktan çekinmiyor.


&nbsp


Ancak yatırımcıların mülkiyet konusunda dikkatli olmalarında büyük fayda var. Çünkü gayrimenkul satın alındıktan sonra biri çıkıp da bu gayrimenkulde hak iddia ederse ne olacak. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs’taki tapu çeşitlerini bilmek gerekiyor. Kuzey Kıbrıs’ta üç çeşit tapu var:


&nbsp


a- Birinci tip tapular, 1974 yılından önce verilen ve ‘Türk tapusu’ ya da ‘İngiliz tapusu’ şeklinde ifade edilen tapular. Bu tapulara ‘en sağlam tapu’ deniyor. Bu tapularda hiçbir sorun yok, yüzde 100 emniyetli.


&nbsp


b- İkinci tip tapular, 1974 sonrasında Kuzey’e göç eden Türklere verilen arazilerin tapuları. Aynı süreçte Güney Kıbrıs’a geçen Rumlara verilen arazilerin tapuları da bu kapsamda değerlendiriliyor. ‘Eşdeğerli’ denilen bu tapular Annan Planı’nda da yer aldığı için güvenli sayılıyor.


&nbsp


c- Üçüncü tip tapular ise ‘tahsisli’ olarak adlandırılıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ‘eşdeğerli’ tapular haricinde verdiği bu tapular. KKTC, ‘Bu tapular devlet olarak benim garantim altında’ mesajını veriyor ancak uzmanlar bu garantinin uluslararası hukukta yeri olmadığını ileri sürüyor.


&nbsp


Tahmin edeceğiniz gibi birinci tip tapular kapanın elinde kalıyor. Zaten bulmak imkansız. Bulsanız bile astromik değeri var. Yatırımcılar da bu nedenle eşdeğerli ve tahsisli tapulara yöneliyor.


&nbsp


&nbspEtiketler:

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR