Buda’nın Emaneti Orada Saklı: Kutsal Diş Tapınağı

Buda'nın Emaneti Orada Saklı: Kutsal Diş Tapınağı

Dünyanın en önemli Budist tapınaklarından biri olan Kutsal Diş Tapınağı, Sri Lanka’nın kutsal Budist şehri Kandy’de bulunuyor. Kandy, Sri Lanka’nın Kolombo’dan sonra gelen en önemli ikinci büyük şehri. Dünyadaki bütün Budistler tarafından kutsal kabul edilen ve Eski Kraliyet Saray alanı içerisinde yer alan Kutsal Diş Tapınağı, çok eski zamanlardan beri Gautama Buda’nın kutsal emanetini ağırlıyor. Bu öyle bir kutsal emanet ki, onu muhafaza etme şerefine erişen kişinin ülke yönetimini ele geçireceğine inanılıyordu. Gerçekten siyasi olarak dengeleri değiştirebilen bu emanete sahip olabilmek için topluluklar birbirleriyle savaşıyorlardı. Bu kutsal emanet, Buda’nın “dişi” idi!

“Kutsal Emanet”le Sri Lanka’ya Kaçış

Peki, nasıl oldu da Buda’nın dişi ele geçirildi ve bu kadar önemli hale geldi? Bir anlatıya göre Buda ölünce, vücudu Kuşinagar’da yakıldı ve odunların arasından aşağı süzülen dişi alınarak Kral Brahmadatte’ye verildi. Buda’nın ölümünün üzerinden 800 yıl geçmişken, M.S. 4. yüzyılda Buda’nın dişi, Kral Guhasiva’nın eline geçti. Zamanın birinde, Kral Guhasiva’nın yaşadığı kente bir prens geldi ve Budist olup ibadet etmeye başladı. Prensin bu davranışından memnun olan Kral, kızını prensle evlendirdi.

Prens Dantha ve Prenses Hemamali olarak bilinen çift, bir saldırı sırasında köyden kaçarken Kral’ın verdiği emanet dişi de yanlarında götürdüler. Prenses, dişi saçında sakladı ve çift tanınmamak için kılık değiştirerek Sri Lanka’ya kaçtı. Sri Lanka’ya kaçmalarının nedeni ise Buda’nın, dininin orada 2500 yıl güvende olacağını söylemesiydi.

Sri Lanka Kralı Kirti Sri Megavanna, prens ve prensesin geldiğini duyunca onları ağırladı. Onlar da Buda’nın dişini krala emanet etti. Kral sarayında bir tapınak yaptırarak dişi orada muhafaza altına aldırdı. Sri Lanka’da kraliyet değiştikçe kutsal emanetin de yeri de zamanla değişti. Diş, son olarak ise şu an bulunduğu Kandy’ye getirildi. Zamanla, Buda’nın dişi için önce iki katlı bir tapınak daha sonra ise iki katlı ve üç katlı iki tapınak yapıldı. En sonunda Sri Lanka Kralı Sri Wickrama Rajasinghe, dişi muhafaza etmek için sekizgen formdaki Kutsal Diş Tapınağı’nı inşa ettirdi.

Matruşka Sistemiyle Korunuyor

Günümüzde “Buda’nın Kutsal Dişi”ni görmek için dünyanın her yerinden turistler Kandy’deki Kutsal Diş Tapınağı’nı ziyaret ediyor. Buda’nın kutsal emaneti, değerli taşlarla süslenmiş, altın kaplamalı iç içe geçmiş 7 çekmeceli bir kutuda muhafaza ediliyor. Bu emaneti görmek isteyen ziyaretçiler, su dalgaları şeklindeki tuğla duvarlarla çevrili hendeği bazı ritüeller eşliğinde geçiyorlar.

Duvarlardaki deliklerde Hindistan cevizi kandilleri yakarak ilerleyen ziyaretçiler, hendek sonunda bulunan ana giriş kapısı Mahawahalkada’ya varıyorlar. Ana kapının zemininde Kandyan mimari tarzında oyulmuş bir Sandakada Pahana yani ay taşı yer alıyor. Girişin her iki tarafında ise taştan tasvir edilmiş filler bulunuyor.

Ana tapınağa varınca kapıları fildişi ile oyulmuş üst katın altında Handun Kunama adı verilen asıl oda yer alıyor.  İşte 7 katmandan oluşan matruşka sistemiyle korunan Buda’nın dişi burada muhafaza ediliyor. Kutsal Diş Tapınağı’nın en çok özelliği ise kutsal emanetin çevresindeki çitlerin ve çatısının tamamen saf altından olması!

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR