İşte Hitler’e Suikast Girişiminde Bulunulan Kurt İni İsimli Karargah

İşte Hitler'e Suikast Girişiminde Bulunulan Kurt İni İsimli Karargah

Polonya’nın kuzeydoğusunda bulunan ve İkinci Dünya Savaşı yıllarında gizli bir askeri karargah olarak kullanılan bir yerleşke bugünlerde turistler için adeta bir cazibe merkezine dönüşmüş durumda. Wolf’s Lair ya da Kurt İni olarak da bilinen, İkinci Dünya Savaşı’nın en önemli kararlarının alındığı bu karargahı inşa ettiren ve kullanan ismin Adolf Hitler olmasının da şöhretindeki payı tartışılmaz.

Doğu Cephesi’nin Gizli Kalesi

Kurt İni, ormanlık ve izbe bir bölgede, irili ufaklı 200’e yakın binadan inşa edilmiş gizli bir kasaba gibiydi; sığınakları, kışlası, tren garı, iki havaalanı, bir elektrik santrali mevcuttu. Karargahta çalışan askerler ile işçilerin sayısı 2000’e yaklaşıyordu. Dilimize adı “Kurt İni” olarak da çevrilebilen bu yer, bu yakıştırmayı Hitler’in lakaplarından birinin de Kurt olmasından almış.

İkinci Dünya Savaşı’nda Alman üstünlüğünün yaşandığı dönemde SSCB’ye savaş ilan eden Almanya, Doğu Cephesi’ni açmıştı. Karargah 1941-1944 yılları arasında da Doğu Cephesi’nde bizzat bulunan Adolf Hitler tarafından kullanıldı. Almanlar savaşa ezici üstünlükle girmiş, Kurt İni’nin inşaatı da 1940 yılının sonbaharında başlamıştı. Hitler’in planı birkaç ay içinde Rusları yenmekti ve cepheye yakın olmak isteyen Hitler inşaatın başlaması için talimatı verdi. Ayrıca yapıyı tarih sahnesinde değerli kılan detaylardan biri de Prusya aristokrasisinden yetişen kurmay subay Claus von Stauffenberg’in bu sığınakta Hitler’i öldürme girişimi oldu.

Kurt İni’nde Suikast Teşebbüsü

Claus von Stauffenberg, Hitler’in yer aldığı toplantılardan birine katılmış, ancak kurduğu bomba planladığı gibi çalışmamıştı. Sığınakta Hitler’le aynı anda olacağı bir başka günkü denemesinde ise toplantıya yetişememişti. Üçüncü teşebbüsünde bombayı istediği şekilde yerleştirmesine rağmen, sığınaktan çıktıktan sonra geride bıraktığı bomba yüklü çantasının yeri değiştirildiği için bomba istediği konumda patlamamış, Hitler suikasti ufak yaralarla atlatmıştı.

Wolfsschanze ile ilgili görsel sonucu

Hitler, Claus von Stauffenberg ve işbirlikçilerini idam ettirdi ve bütün akrabalarını da toplama kamplarına yolladı. 20 Temmuz Suikasti olarak tarihe geçen bu olay sonucu 200’e yakın kişi idam edildi. Almanların savaşta üstünlüğü kaybetmesinin ardından, Kızıl Ordu’nun ilerleyişi başlayınca Hitler burayı 20 Kasım 1944’te terketti. Karargah, geri çekilen Almanlar tarafından yıkıldı, terk edildi. İki gün sonra Kızıl Ordu, karargahı ele geçirdi. Wolf’s Lair’in çevresindeki 54.000 kara mayınını temizlemeleri tam 10 yıl aldı.

Sığınaklar ve yapıların duvarları o kadar sağlam inşa edilmişti ki, karargahtaki bazı yapılar kısmen de olsa ayakta kalmayı başarabildi. Wolf’s Lair’in kalıntıları bugün Polonya’nın Ketrzyn (Rastenburg) şehrinin sınırları içerisinde bulunmuyor. İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden ve bölgenin mayınlardan arındırılmasından beri de halka açık olan Wolf’s Lair’i her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR