Küçük Mutfağınızda Yer Açmanızı Sağlayacak Püf Noktaları

Küçük Mutfağınızda Yer Açmanızı Sağlayacak Püf Noktaları

Eğer mutfağınızda pişirmek ve hazırlanmak için kısıtlı bir alanınız varsa her santimetre sizin için çok değerlidir. Dar alanda yemek pişirmenin ne kadar zor olduğunun farkındayız. Ancak, küçük mutfaklarda yer açma aslında o kadar da zor değil. Çünkü mutfaktaki dikey ve yatay alanların yaratıcı bir şekilde kullanımı, mevcut pişirme yüzeyinizi ve tezgahınızı artırabilir. Alanınızı genişletip sizi mutfağınızda daha özgür kılmak için basit birkaç ipucumuz var.

Mikrodalga fırınınızı en alçakta tutmak yerine sadece alçakta konumlandırın

Mikrodalga fırınınız için tezgah üstünü kullanmak pişirme alanınızı daraltır. Ya da mutfak dolaplarından birini eksilterek yerine mikrodalga fırını yerleştirmek saklama alanlarınızı azaltır. Bunlar yerine mikrodalga fırınınız için özel bir raf tasarlayabilirsiniz. Raf en alçakta olmak yerine mutfak dolaplarınız ile aynı yükseklikte olabilir. Böylece hem fırını rahatlıkla kullanabilir, hem de üstündeki ve altındaki rafları optimum şekilde değerlendirebilirsiniz.

Buzdolabınızın üst kısmını raf olarak kullanın

Çok da küçük sayılmayan mikser, blender gibi mutfak aletlerinizi buzdolabınızın üstüne yerleştirerek yer kazanabilirsiniz. Buzdolabınızın üstü her gün kullanmadığınız bu mutfak aletleri için mükemmel bir saklama alanıdır. Hatta mikseri yılda bir kullananlardansanız, bir sepete ya da bir çantaya koyup yerleştirerek tozlanmasını da önleyebilirsiniz. Tabi ki buzdolabının üstünden almanız gerektiğinde dikkatli olmalısınız.

Bazı dekoratif sepetlerle yer kazanın

Çok katlı bir meyve sepetini tavana asarak kullanmak, tezgahınızı kalabalık gösteren birçok parçayı elinizin altından çeker. Asılı dekoratif sepetler sayesinde ekmek, atıştırmalık, masa örtüleri gibi küçük parçaları tezgahınızdan uzaklaştırabilir, bir taraftan da gözünüzün önünde tutabilirsiniz.

Mutfağınıza bir ada ekleyin

Küçük mutfaklarda yer açma yollarından biri de mutfağınıza bir ada eklemektir. Ocağın yanındaki dikdörtgen bir ada (aslında teknik olarak yarımada) hem alt rafları sayesinde pişirme kaplarını saklamanızı, hem de birkaç metre daha fazla bir çalışma tezgahı elde etmenizi sağlar. Her ne kadar içgüdüleriniz sizi buna yerinizin olmadığına ikna etmeye çalışsa da, ocağın yanına yüzeyi uzatabileceğiniz hareketli bir tezgah ilave edebilirsiniz.

Kiler ve saklama yeri kapılarını raflandırın

Mutfağınızda yiyecek ya da diğer malzemeleri koyduğunuz bir kileriniz varsa, kapılarını da aynı amaç için değerlendirebilirsiniz. Kiler kapılarına ihtiyaçlarınız doğrultusunda raflar ilave ederek baharat, çay, pişirme malzemeleri, kuru gıdalar için kullanışlı alanlar oluşturabilir ve mutfağınızda da yer kazanabilirsiniz. Böylece saklama alanı olarak kullanılmayan kilerin kapıları, tıpkı kilerin kendisi gibi mükemmel bir depolama yerine dönüşebilir.

Etiketler: , , ,

BENZER YAZILAR