Küçük Mutfak Dolaplarını 6 Adımda Daha Verimli Kullanın

Küçük Mutfak Dolaplarını 6 Adımda Daha Verimli Kullanın

Pek çok mutfağın en büyük sorunları arasında dolap azlığı ya da var olan dolapların verimsiz yapıları gelir. İşte küçük mutfak dolaplarını 6 adımda daha verimli kullanmanın yolları.

 

1.Derin dolapları bölmelere ayırın

küçük mutfaklar

Bazı mutfak dolapları içerisinde sadece bir adet raf bulunur, bazılarında ise hiç olmayabilir. Mutfak dolabı düzenleme konusunda yapılacak ilk iş, dolap içerisine kullanma amacınıza uygun şekilde raflar yerleştirmek olmalıdır. Örneğin yüksek kavanozlar ya da şişeler için yüksek bölmeler, bardaklar ya da baharatlıklar içinse daha alçak bölmeler kullanılabilir.

2.Portatif raflar ve bölmelerden faydalanın

dolap rafı

Portatif raflar, mutfak dolaplarının en büyük kurtarıcılarındandır. Çünkü dolabınızı istediğiniz anda dilediğiniz kadar kata ayırmanıza yardımcı olur. Daha geniş bölmeli bir dolaba ihtiyacınız olduğunda ise rafları yerinden kaldırarak dolabınızı bambaşka bir şekilde kullanabilirsiniz. Tıpkı portatif raflar gibi taşınabilir küçük bölmeler de kocaman dolaplarınıza küçücük mutfak aletlerinizi düzenli bir şekilde yerleştirmenize yardımcı olur. Örneğin çatal, bıçak, çay kaşıkları ya da daha küçük ıvır zıvırları bu bölmelere yerleştirebilirsiniz.

3.Kapakları kullanmayı unutmayın

Dolap kapaklarının sadece dolabı gizleyen nesneler olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yapı marketlerden edineceğiniz metal askılıklar ve çubuklar gibi basit malzemelerle kapakları da kullanılabilir alanlar haline getirebilirsiniz. Örneğin tencere kapakları her zaman çok yer kaplayan ve karmaşaya neden olan eşyalardır. Dolabınızın kapağına tencere kapaklarını yerleştirerek daha düzenli bir dolap elde edebilirsiniz. Tencere kapağı yerine tabak ya da havlu gibi mutfak eşyaları da yerleştirebilirsiniz.

4.Dolapların tavanları da işinize yarayabilir

mutfak dolabı düzenleme

 

Tıpkı dolap kapakları gibi tavanları da kullanılabilir alanlardır. Kulağa garip gelse de yapmanız gereken sadece dolabınıza farklı bir açıdan bakabilmek. Örneğin tıpkı barlarda olduğu gibi kadehlerinizi dolabınızın tavanına asabilirsiniz. Böylece hem farklı hem de kullanışlı bir dolap kazanmış olursunuz.

5.Köşe dolaplarını da verimli kullanabilirsiniz

küçük mutfak dolapları

Köşe dolapları, küçük mutfaklarda belki de en sinir bozan dolaplardır. Birbirine 90 derecelik açıla yerleştirilmiş dolap kapakları ile bu alan derin ama ulaşılması zor bir bölmedir. Bu geniş alanı verimli kullanmanıza olanak sağlayan özel sistemler sayesinde dolabın içine yerleştirdiğiniz mutfak gereçlerine kolaylıkla ulaşabilir ve köşe dolaplarını da kullanışlı bir alan olarak kullanabilirsiniz.

6.Lavabo altındaki dolapları değerlendirmeyi unutmayın

köşe dolabı

Lavabo altında kalan dolaplar genellikle temizlik malzemeleri için kullanılır. Bu bölümü değerlendirirken evyenin hemen altına yerleştireceğiniz bir metal çubuğa temizlik spreylerinizi asabilirsiniz. Çöp kutunuzu da gizleyebileceğiniz bu dolaplara plastik kutular ya da gözler yerleştirerek temizlik malzemelerinize düzenli ve temiz bir alan oluşturmuş olursunuz.

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR