Konutta hangi vadede? Trend ne?

Bankalar konut kredisi faiz oranlarını artırdı. Her ne kadar aylık en düşük faiz oranı 0.99 ise de ortalama oranlar 1.08 civarındaydı. Bu oranlar 1.19-1.20 aralığına çıktı.


&nbsp


3 yıldır düşüş eğiliminde olan konut kredisi faiz oranlarının ilk defa yükselişe geçmiş olmasını nasıl yorumlamalı? Eğer bankalar faiz oranlarını artırmaya devam ederse, emlak fiyatlaranın düşüşe geçeceği kesin. Yok bu bir defalık, bankaların “temkinli” olmak endişesinden kaynaklanıyorsa fiyatlar kısa vadede “yatay” trende girer. Devamı gelirse yine kısa vadede “düşüş” eğilimi başlar.


&nbsp


Orta vadede yabancı gayrimenkul fonlarının ve şirketlerinin “alım” süreci devam ederse emlak dolayısıyla konut fiyatlarının yönü yukarı. Tabi burada erken seçim olup olmayacağı ve olursa seçimin sonucunun ne olacağı ön plana çıkar. Erken veya zamanında yapılan seçimden tek parti çıkarsa emlak fiyatları “yükseliş”ini sürdürür. Eğer koalisyon iktidarı görürsek fiyatlar “yatay” trende girer.


&nbsp


Uzun vadede ise yön yukarı. Hem de bayağı… Türkiye’de kentleşme oranındaki yükseliş devam etitği sürece ve toplam nüfus her yıl arttıça emlak fiyatları “yükseliş”ini sürdürecek. Özellikle İstanbul’da inşaat yapılabilecek arazilerin sınırlı olduğunu gözönüne alırsak, “yükseliş” kaçınılmaz.


&nbsp


Öteyandan hükümet mortgage yasasını bir an önce çıkarmayı akıl ederse, orta vadede konut piyasasında talebin yeniden canlanacağını ve bankaların konut kredisi verme kosunda daha “istekli” olacağını söyleyebiliriz.&nbsp


&nbsp


Şartlar böyle devam ederse, konut kredisi açısından bankaların izleyeceği tutum, kısa vadede büyük bir olasılıkla, “isteksizlik” olacak.


&nbsp


Ev alacaklar ve satacaklar açısından durum böyle. Konut ve emlak cephesinde durum bundan ibaretEtiketler: , , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR