Konut Kredisi Başvurusu Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Konut Kredisi Başvurusu Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Ev sahibi olmak, her kiracının en büyük hayallerinden biridir. Çoğu kişi ise direkt nakit para ile ev alma imkânına ne yazık ki sahip değildir. Bu noktada konut kredileri devreye girer ve yüksek miktarlardaki ev ücretlerinin taksitler halinde daha kolay ödenmesi konusunda büyük bir fayda sağlar.

Farklı bankaların sunduğu olanaklar, çeşitli faiz oranları ve ödeme kolaylıkları her kiracının bütçesine göre uygunluk gösterebilir. Ödemeyi olabildiğince rahat yapabilmek ve içinize sinen eve gönül rahatlığıyla sahip olabilmeniz içinse konut kredisi başvurusu konusunda oldukça dikkatli davranmanız gerekir. İşte konut kredisi başvuru yapmadan önce mutlaka bilmeniz gereken noktalar…

Bütçenizi ve ileriye dönük yatırımı göz önünde bulundurun

Kredi çekmeden önce atmanız gereken ilk adım elbette bütçenize en uygun olan evi belirlemek ve planınızı buna göre yapmaktır. Buna göre, almak istediğiniz evin fiyatının elinizde bulunan ve çekmeyi düşündüğünüz tutar ile uyumlu olmasına; cebinizde ne kadar nakit bulunduğuna ve geri kalanını ne kadar ile tamamlayacağınıza dikkat etmelisiniz.

Alacağınız evde belki uzun yıllar boyunca yaşayabilir ya da evinizi bir süre sonra kiraya vermeyi tercih edebilirsiniz. Her iki şekilde de kazançlı çıkmanızı sağlayacak seçimler yapmalısınız. Bunun için de satın alacağınız evin cephelerine, çevresinde bulunan mekânlara, sosyal yaşantıya, o bölgedeki evlerin kiralarına, ulaşım olanaklarına ve önemli yerlere olan yakınlıklarına bakmanız gerekir.

Peşinatı iyi hesaplayın

Kriterlerinize ve bütçenize uygun bir ev bulduktan sonra yapmanız gereken en önemli şey, bankanın sizden ne kadar peşinat istediğini belirlemek olacaktır. Kredi başvuru sürecinin bir diğer aşamalarından olan bankanın eksper aracılığıyla evin değerini belirlemesi, peşinatı etkileyen en önemli noktalardan biridir. Evin değeri belirlendikten sonra bankaya bedelin %20’si kadar peşinat ödemeniz gerekir. Geri kalan %80’lik kısım ise bankanın kendi faiz oranı ve taksit imkânlarına göre değişiklik göstererek kredi olarak verilir.

Ev satın alırken en kritik nokta olan peşinat konusu ev almak isteyenleri en çok zorlayan konulardan biridir. Dolayısıyla son anda paraya sıkışmamak veya yüklü faiz oranıyla fazla borca girmemek için ev almadan önce peşinat biriktirmeniz gerekebilir ya da bankadan ihtiyaç kredisi olarak da çekilebilir.

Bankaları araştırın

Bankaların arasındaki rekabet sonucu yaptıkları çeşitli kampanyaları takip etmek konut kredisi başvurusu yaparken oldukça işinize yarayabilir. Bazıları faiz oranlarında indirime giderken, bazıları ise vade sayısını arttırabilir ya da öteleme işlemi uygulayabilir. Dolayısıyla kredi miktarını daha rahat ödeyebileceğiniz ve ekstra olanaklar sunan bankaları araştırabilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

BENZER YAZILAR