Koltukların Ardındaki Boşlukları Nasıl Değerlendirebiliriz?

koltuk arkasındaki boşluklar

Evinize ne kadar uygun ölçülerde koltuklar yerleştirmeye çalışırsanız çalışın boşlukların önüne genelde geçemezsiniz. Aslında koltukla duvar arasında bırakılan boşluklar odanın daha geniş görünmesine yardımcı olur ama pratikte, biriken eşyalar ve değişen ihtiyaçlar bu boşlukları aktif biçimde değerlendirmenizi gerektirebilir.

Verimli Alanlarda Yığılmalara Veda Edin

tasarım raflar

Ne kadar uğraşsanız da dekorasyonun ilk halini korumak zordur. Eve her an gerekli ya da gereksiz yeni eşyalar eklenebilir. Dolap raflarında yer kalmaz, bazı eşyalar duvarlara yaslanır. Balkon veya teras varsa “belki kullanırım” dediğiniz eşyalar buralara kaldırılır. Bir süre geçince o eşyalar oralara aitmiş gibi düşünülür ve farkında olmadan evin en verimli köşelerinden vazgeçilir.

Koltuk arkasındaki boşluklar, evinizin muhtelif yerlerinin ardiyeye dönüşmesinin önüne geçebilir. Özellikle geometrik, kutulu veya ince uzun eşyaları (tablo, pano, enstrüman, vb) koltuk arkasına koyarak alan tasarrufu yapabilirsiniz. Bunu yaparken koltuğunuzun açılarını iyi değerlendirerek koyduğunuz eşyanın ilk göze çarpan şey olmamasına dikkat edin.

Ardiye Dolabının Yükünü Hafifletin

tasarım koltuk modelleri

Birçok evde, yukarıda bahsedilen dağınıklıkların önüne geçmek için ardiye dolabı veya ardiye olarak kullanılan raflar bulunur. Ama bunlarda da benzer bir sorun söz konusu; sürekli yeni eşyaların yığılmasıyla ortaya dağınık bir görüntü çıkması kaçınılmaz.

Ardiye dolabınızın yükünü hafifletmek için yine koltuk arkalarına başvurabilirsiniz ama bir dağınıklığı toplarken başka yerlerde dağınıklık yaratmamalısınız. Uzun saplı süpürgeler gibi parçaları koltuk arkasına kaldırırken mümkün olduğunca koltuğun altına itip saklamaya gösterin.

Duvar Raflarıyla Dikkati Başka Yöne Çekin

tasarım raflar

Koltuğunuzun tam arkasından yükselen bir dolap veya duvar rafları hem size dekoratif amaçlı kullanabileceğiniz bir alan açar hem de boşluğa koyduğunuz eşyaların göze çarpmamasını sağlar.

Alan tasarrufu için öyle bir dolap veya raf düşünüyorsanız koltuklara oturan kişilerin konforunu da kesinlikle hesaba katmanız gerekir. Oturunca başa değecek kadar yakın duran raflar etkili bir çözüm olmayacaktır.

Koltuk Sehpalarıyla Denemeler Yapın

sehpa modelleri

Koltukla aynı yükseklikte ve boşlukla aynı genişlikte bir masa veya sehpa da size makul bir dekorasyon alanı açabilir. Koltukların arkasındaki boşlukların yanı sıra yanlarındaki boşlukları da değerlendirmek için en ideal ürün ise koltuk sehpası. Ayaklı bir koltuk sehpasını sadece bir şeyler yeyip içerken kullanmak zorunda değilsiniz. Onu koltuğunuzun yanında daimi tutarak bir kitap, bir dergi veya bir vazo ile dekorasyonunuzun bir parçası haline getirebilirsiniz.

Yine de şunu unutmayın: Alan tasarrufu her yeri tıka basa doldurmak değildir. Koltuklarınızın arkasındaki boşlukları mümkün olduğunca doldurmamaya gayret edin ve bu boşlukların evinize katacağı ferahlık havasından kendinizi mahrum bırakmayın.

Etiketler: , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR