Kobuk Vadisi Ve Altın Rengi Kumların İlginç Hikayesi

Kobuk Vadisi Ve Altın Rengi Kumların İlginç Hikayesi

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde belki de en az ziyaret edilen ulusal parklardan biri olan Kobuk Vadisi, kum tepeleri sayesinde ziyaretçilerine enteresan bir manzara sunuyor. Kobuk Vadisi’nde Arktika bölgesinin bembeyaz kar tanelerinin yerini altın rengi kum tanecikleri alıyor. Altın rengindeki kum tanecikleri, büyük şeritler halinde kum yığınları oluşturuyor. Great Kobuk Sand Dunes olarak adlandırılan bu kumullar göz alıcı bir çöl görünümü sunuyor.

Arktika bölgesinin aktif kum tepeleri

Great Kobuk Sand Dunes, Arktika bölgesinin en büyük kumulu ve hâlâ da aktif. Nispeten daha küçük olan diğer iki kum tepesiyle birlikte, yaklaşık olarak 78 km2‘lik bir alan kaplıyor. Kum tepeleri bazı yerlerde 30 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor. Nehirler ve kalabalık ağaç kümeleri ile kuşatılmış olan kumullar, dışarıdan bakınca Alaska ormanlarının içine rastgele serpilmiş çöller gibi görünüyor. Bu ilginç oluşumların varlığı ise aslında buzullarla ilgili.

Rüzgârın ve buzulun işbirliği

Olağanüstü bir manzara sunan kumullar, buz devri süresince gerçekleşen doğal jeolojik buzul hareketleri ile yaratılmış. İlinoiyen döneminde buzullar geri çekilirken, devasa buz parçaları, yollarına çıkan kaya kütlelerini parçalamış, kayaların üstte kalan bölümlerini aşındırmış ve üzerlerinde ince kum tanecikleri bırakmış. Zaman geçtikçe, rüzgâr, kaya kütlelerinin üst kısmında biriken kum taneciklerini bulundukları yerlerden alıp, bugünkü Kobuk Vadisi’ne götürüp bırakmış. Bu arada, kumullar Kobuk Vadisi’nde rüzgâra karşı yine savunmasız.

Ziyaretçileri zorlu bir macera bekliyor

Kum tepeleri her ne kadar dışarıdan çorak ve verimsiz görünse de, aslında Arktik bölgesinin vahşi yaşamına uyum sağlamış göçebe canlılara ev sahipliği yapıyor. Çimen, çavdar ve hatta oldukça nadir bulunan ve deli otu denen bir bitki kum tepelerinin kenarlarında ve eğimli bölgelerinde hızla büyüyor ve gelişiyor. Ayılar, kurtlar, Amerikan geyikleri ve tilkiler yumuşak altın rengi kuma kendi izlerini bırakıyor. Yılda iki defa, çeyrek milyon Batı Arktika Karibusu (Kuzey Amerika’da yaşayan bir tür ren geyiği) göçlerinin bir parçası olarak kum tepelerinde yürüyüş yapıyor. Kum tepelerini bir zamanlar insanlar da çok sık ziyaret etmiş. Yaklaşık 8000 yıl önce, Arktika yerlileri kumulların kenarlarına ve yamaçlarına üs olarak kullandıkları av çadırlarını kurmuşlar.

Kuzey Amerika’nın altın rengi kum tepeleri göz alıcı görüntüsü ile dikkat çekiyor. Ancak, son bir noktayı  daha hatırlatalım: Ulusal parkın içinde ve çevresinde araçlar için yol bulunmuyor. Dolayısıyla buraya gitmenin en iyi yolu bir hava taksisi kiralamak.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR