Kız Çocuklarına Adanmış Bir Ev: Eleven Women House

Kız Çocuklarına Adanmış Bir Ev: Eleven Women House

Eleven Women House, mimar Mathias Klotz’un Şili’de 2200 metrekarelik alan üzerinde tasarladığı bir yazlık misafir evi olarak karşımıza çıkıyor. Hem ilginç ismi hem de mimari tarzı sebebiyle Eleven Women House, son on yılın en ilgi çekici mimari eserlerinden biri olarak görülüyor.

Geniş Ailelere Adanmış

Eleven Women House ile ilgili görsel sonucu

Eleven Women House, Şili’de, başkent Santiago’ya yüz altmış kilometre uzaklıktaki Cachagua-Beranda’da kumlu bir yamaçta yer alan yazlık bir konut olarak karşımıza çıkıyor. Konutun misafirleri genellikle ebeveynler, çocuklar ve arkadaş gruplarından oluşuyor.

Ä°lgili resim

Eleven Women House’un oldukça dikkat çekici olan ismi ise, evin sahibi çiftten geliyor. Evin sahibi olan çift boşanıyor ve başkalarıyla tekrar evleniyorlar. Bu genişletilmiş ailede de toplamda on bir çocuk yer alıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu on bir çocuğun hepsi de kız, dolayısıyla bu ilgi çekici isim de işte buradan geliyor.

Panoramik Pasifik Okyanusu Manzarası

Eleven Women House ile ilgili görsel sonucu

Pasifik Okyanusu’nun yamacında yer alan Eleven Women House’un misafir odaları da dahil, her odası okyanus manzaralıdır. Konut, plaja doğru dik bir şekilde konumlandırılmıştır ve üç kattan oluşuyor. Dışarıdan bakıldığında tek bir parça betonu andıran Eleven Women House’da girişler ise üçüncü kattan yapılıyor.

Eleven Women House ile ilgili görsel sonucu

Bodrum katında oyun odası, iki tuvalet, televizyon odası ve merdivenle erişilebilen özel havuz ve bahçe yer alırken, birinci katta on bir kız çocuk için yatak odaları, üç banyo, değişik yaşlardaki misafirlere hitap eden iki ana oturma odası ve mutfak bulunuyor. Ana yatak odası ve yemek odası da en üst katta yer alıyor. Terasın zeminine yerleştirilen farklı boyutlardaki tavan pencereleri de oturma odası ve mutfağa ekstra doğal ışık sağlıyor. Konutun duvarlarında bulunan pencereler ise asitmetrik ve birbirinden farklı gözükseler de, bütüne baktığımızda her şeyin bir uyum içerisinde olduğu görülüyor.

Baktığınız Her Yerde Kendini Hissettiren Süreklilik Etkisi

Eleven Women House’da mimar Mathias Klotz’un üzerinde durduğu önemli bir noktayı da süreklilik olgusu oluşturuyor. İç mekânlar, betonun çıplak kaldığı tavanlarda olduğu gibi sürekli bir yüzey oluşturulabilen traverten mermer fayanslardan oluşuyor. Yük taşımayan duvarlar arasındaki farkı vurgulamak için ise iç bölümler beyaza boyanıyor. Ayrıca konutta yer alan banyo kapıları dışında, iç kapıların çerçevesi bulunmuyor ve tüm iç kapılar tavana kadar ulaşıyor. Bu şekilde hem zemin üzerinde hem de tavanlarda ulaşılmak istenilen süreklilik etkisi artırılmış oluyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR