Kış Uykusu Nerede Çekildi?

kış uykusu nerede çekildi

Kış Uykusu filmi, uluslararası arenada başarılarıyla tanınan, kendi dili ile Türk sinemasında yepyeni bir çağ başlatan Nuri Bilge Ceylan’ın 7. uzun metraj sinema filmi. Nuri Bilge Ceylan’ın vizyona giren son filmi olma özelliğini de taşıyan Kış Uykusu, yönetmenin diğer filmlerinde olduğu gibi hafızalara kazınan görsel güzelliklerle dikkat çekiyor. Karakterlerin ilişkileri üzerinden panoramalar sunun filmde Anadolu coğrafyasının karakteristik özellikleri de perdeye yansıyor.

Filmi değerli ve özel kılan bir diğer özelliği de kazandığı ödüller! Filmleri ile Cannes başta olmak üzere birçok ödül alan Nuri Bilge Ceylan, bu film ile ve sinema dünyasının en prestijli ödülü Altın Palmiye’yi kucakladı. Film, 1982 yılında yapılan “Yol” filminden sonra bu büyük ve değerli ödülü alan 2. Türk filmi oldu. Filmde kimler rol aldı, konusu neydi, Kış Uykusu nerede çekildi sorularıyla bu önemli filmi anımsayalım.

Kış Uykusu filminin konusu nedir?

kış uykusu nerede çekiliyor

Kış Uykusu filmi, Orta Anadolu’da yaşayan bir aydının hayatından bir kesiti konu alır. Emekliye ayrılmış bir oyuncu olan Aydın, kardeşi Necla ile birlikte babalarından kalan oteli işletmektedir. Kendinden yaşça oldukça genç eşi Nihal de burada yaşamaktadır. Film Aydın’ın eşi, kardeşi, kasabada yaşayan diğer kişilerle ve gittikçe bastıran kış mevsimi ile olan ilişkilerini mercek altına alır.

Kış uykusuna yatmaya çabalayan doğa ve yaşamak zorunda kaldığı hayat, Aydın’da gitme isteği uyandırmaktadır. Hikayenin baş kahramanı Aydın’ın karakteri film boyunca ortaya serilirken, hayalleri, ön yargıları, hayal kırıklıkları, diğer insanlarla olan ilişkileri de perdeye taşınır.

Kış Uykusu filminde kimler rol alıyor?

kış uykusu filmi

Kış Uykusu filminin ana karakteri Aydın, Türk tiyatrosu ve sinemasının özel isimlerinden Haluk Bilginer tarafından canlandırılıyor. Aydın’ın genç karısını oyuncu Melisa Sözen canlandırırken, Aydın’ın boşanmış kız kardeşine Demet Akbağ hayat veriyor. Filmin diğer oyuncuları da bol ödüllü ve yetenekli isimler. Nadir Sarıbacak, Serhat Kılıç, Ayberk Pekcan, Nejat İşler bu isimlerden sadece birkaçı!

Filmin yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan gerçekleştirirken, senaryo da hem onun hem de Ebru Ceylan’ın imzası bulunuyor. Anton Çehov’un hikayesinden esinlenen eserin görüntü yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın tüm filmlerinde olduğu gibi Gökhan Tiryaki!

Kış Uykusu nerede çekildi?

kış uykusu nerede çekildi

Kış Uykusu filmi, Nuri Bilge Ceylan’ın diğer filmlerinde alışıldığı üzere, fotoğraf değeri yüksek görselleri ile öne çıkıyor. Nuri Bilge Ceylan, Aydın’ın psikolojisini ve hikayenin atmosferini yaratmak için doğal güzellikleri ve karakteristik özellikleri ile dünyaca bilinen Kapadokya’yı seçmiş. Kapadokya’nın farklı noktalarında gerçekleştirilen film çekimleri, kışın ve karın bu coğrafya üzerinde yarattığı muhteşem görüntüleri izleyici ile buluşturuyor

Etiketler: , , , , , , ,

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR