Çin’in Göz Alıcı Güzelliği: Kırmızı Plaj

Çin'in Göz Alıcı Güzelliği: Kırmızı Plaj

Dünyanın dört bir yanında yer alan ve özenle hazırlanmış doğa tablolarını anımsatan sayısız alan, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Doğal yollarla oluşan muhteşem manzaralardan biri de Çin’in Dawa Bölgesi sınırlarında kalan Panjin şehrinde bulunuyor. Adı gibi göz alıcı bir renge sahip Kırmızı Plaj, dünyanın en büyük sulak alanı olurken adeta sonsuza uzanan bir kırmızı halı gibi görünerek ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Kırmızı Plaj’ı gördükten sonra zihninizdeki plaj algısı değişecek

Seyahat rotasına Çin’i de ekleyen yabancı turistlerin,1984 yılından bu yana uğrak mekanı olan Kırmızı Plaj, Panjin şehrinin tanınır olmasını sağlayan unsurların da başında geliyor. Alanın doğallığının bozulmadan görüntülenebilmesi ise ziyaretçiler için yapılan ve yaklaşık iki kilometre uzunluğundaki iskele sayesinde mümkün oluyor. Turistlerin tren ve otobüsle kolayca ulaşabildikleri Panjin Kırmızı Plaj, çeşitli turizm firmalarının düzenlediği turlarla daha renkli hale de gelebiliyor. Tatil yerine ulaşıldığında seyahat ise tuk-tuk adı verilen sevimli araçlar, taksiler ya da mini otobüslerle gerçekleştirilebiliyor.

Eşine az rastlanır doğa olayını görmek için doğru zamanı bilmelisiniz

Kırmızı Plaj’ı benzersiz kılan, 132 km² genişliğindeki alana yayılan Suaeda Salsa adlı bitkinin oluşturduğu harikulade renk zenginliği olarak değerlendiriliyor. Alkali ve tuzlu toprakta yetişen bitki, her yılın Ağustos-Eylül ayları arasında renk değiştirerek kırmızıya dönüşüyor ve görenleri büyülüyor. Kırmızı Plaj’ın büyük kısmının 1988’den beri koruma altında tutulması ve yalnızca belirli alanlarının ziyarete açık olması ise ekosistemin korunmasında önemli rol oynuyor. Bu sayede 400 farklı türde canlı hayatını sürdürebiliyor. Aynı zamanda 20’si koruma altında olan 250 tür kuşun Doğu Asya’dan Avustralya’ya göçleri sürecinde Kırmızı Plaj’ı kullanması da temin ediliyor.

Panjin ve Kırmızı Plaj ülkenin markası haline gelen unsurlardan

Biyoçeşitliliği ve belirli zaman aralıklarında sunduğu görsel şölen sayesinde Panjin’in ziyaretçi akınına uğramasını sağlayan Kırmızı Plaj, kaliteli pirinç konusunda da önde gelen şehirlerden birinin sınırları içerisinde yer alıyor. Buradan hareketle 2008 Beijing Olimpiyatları’nın resmi pirinci, Panjin’de yetiştirilen pirinç oluyor. Çin’in kuzeyinde bulunan birkaç pirinç yetiştirme alanından biri olan Panjin; koruma altına alınan ekosisteminden zengin tarımcılığına kadar pek çok noktasıyla Çin’in doğal markalarından biri haline geliyor.

Çin’e seyahat etmeyi düşünüyor ve rotanızı Panjin’e doğru kaydırmayı planlıyorsanız, turist ziyaretleri için ideal mekanlardan Kırmızı Plaj’ı mutlaka görmelisiniz. Kolaylıkla denk gelemeyeceğiniz doğa harikasını görüntülemek için fotoğraf makinesi ve kameralarınızı da hazır etmeyi unutmayın.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR