Kira Fiyatları Ne Kadar Zamlandı?

Kira Fiyatları Ne Kadar Zamlandı?

Kiracıların yanıtını merakla beklediği “Kira fiyatları ne kadar zamlandı?” sorusu her ay değişiklik gösteriyor. Ağustos 2018 için kira artış oranı Temmuz ayı yıllık ÜFE ortalaması olan yüzde 17.41 olarak belirlenirken, Eylül ayı için bu oranın biraz daha yükselmesi bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi’ne göre hesaplanan kira fiyatları artış oranı, her ay o ayın yıllık ÜFE artış oranı baz alınarak belirleniyor. Son dönemlerde doların artışı ile fiyatlarda görülen yükselmenin kira fiyatları üzerinde de etkili olması bekleniyor.

Ağustos 2017 döneminde yüzde 10,94 iken her ay kademeli olarak yükselen yıllık kira artış oranı, 2018 yılının ilk aylarında yüzde 15’ler düzeyinde seyrediyordu. Temmuz 2018 ayı ÜFE artış oranı yüzde 17.41’e dayanınca, Ağustos 2018 döneminde kira fiyatları yüzde 17.41 düzeyine kadar zamlanabiliyor. Eylül ayında sözleşme yenileyecekler ve kirasına zam yapacaklar için ise Ağustos ayının yıllık ÜFE oranlarının açıklanması gerekiyor.

Eylül ayı kiralarda belirleyici

Eylül ayı içinde yüksek bir ÜFE artış oranı açıklanması bekleniyor. Eylül ayı üniversite öğrencilerinin ev arayışlarının başladığı ve genellikle şehirler arası öğretmen tayinlerinin gerçekleştiği ay olması itibarıyla kira açısından belirleyici bir ay olarak öne çıkıyor. Kira sözleşmelerinin önemli bölümü de Eylül ayında yapıldığından pek çok evin kira fiyatları artışları da bu ayda belirleniyor.

Kira artış oranı kiracılar kadar geçimini buradan sağlayan ev sahiplerini de yakından ilgilendiriyor. Yeni Borçlar Kanunu’nun 344. maddesinde konutlarda kira zam oranının nasıl belirleneceği açıkça yazıyor. Ev sahipleri kiralık evlerine ÜFE’nin son 12 aylık ortalamasından fazla zam yapamıyor.

Yeni kiramı nasıl hesaplarım?

Kiranıza yapılabilecek en yüksek zam oranını ve aylık ev kiranızın en fazla kaç lira olabileceğini siz de hesaplayabilirsiniz. Öncelikle kira artışının yapılacağı ayın, yani zamlı kiranın verileceği ayın yıllık ÜFE ortalamasının açıklanması gerekiyor. Bu rakamı aylık kiranız ile çarparak 100’e böldüğünüzde ev sahibinin yapabileceği en yüksek zam miktarını elde ediyorsunuz.

Çıkan rakamı mevcut kiranızla topladığınızda ise olabilecek en yüksek kiranıza ulaşıyorsunuz. Elbette, bu yasal sınırlar içinde yapılabilecek zammın üst sınırını belirliyor. Daha düşük zam yapmanın ya da aynı kira miktarı ile devam etmenin önünde herhangi bir yasal engel bulunmuyor.

Ağustos, Eylül ya da kontratınızın yenileneceği ay ile ilgili kira artış oranını detaylı olarak hesaplayabilir, evinizle ilgili her türlü kararı alırken detaylı araştırmalar yapmak isteyebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgedeki kiralık ev ilanlarına www.milliyetemlak.com sitesi üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR