Kınalı Kar Dizisi Nerede Çekildi?

Kınalı Kar Dizisi Nerede Çekildi?

İlk bölümü 2002 yılında yayınlanan ve 2005 yılına kadar Kanal D’de üç sezon devam ederek bir hayli ilgi toplayan dizi Kınalı Kar’da baş rolleri Emrah ile birlikte Özlem Conker paylaşmıştı. Burçin Terzioğlu, Engin Şenkan, Mustafa Avkıran, Nurseli İdiz ve Eşref Kolçak gibi deneyimli bir oyuncu kadrosuna sahip olan dizi, uzun bir süre en çok izlenen diziler arasında yerini aldı.

Merhum Osman Yağmurdereli’nin sahip olduğu Yağmur Ajans tarafından yapımı üstlenilen dizinin yönetmeni ise Taner Akvardar’dı. Okulsuz ve öğretmensiz bir köy olan Kınalı Kar köyüne gönüllü olarak gelen Ali ile köyün hanım ağasının kızı Nazar arasında geçen aşk ile etrafındaki hikâyeye odaklanan dizinin özellikle mekân görüntüleri de dikkat çekmişti. Peki bu dikkat çeken mekânlarda geçen Kınalı Kar dizisi nerede çekildi?

Bursa’nın şirin köyü

Diziye yaptığı ev sahipliği dolayısıyla bir hayli merak edilen ve dizinin ünlenmesi ile birlikte adeta ziyaretçi akınına uğrayan bu köy Bursa’nın Cumalıkızık köyüdür. Turistik ve kültürel anlamda her daim öne çıkan illerden biri olan Bursa’nın yeni keşfedilen bir köyü olan Cumalıkızık, Bursa merkez ilçelerinden Yıldırım’a bağlıdır.

Bu nedenle Bursa şehir merkezinden en fazla 1 saatlik bir yolculukla kolaylıkla ulaşılabilen Cumalıkızık köyü, dizi sayesinde yaşadığı popülarite ve devamında hak ettiği turistik talep nedeniyle halen Kınalı Kar dizisi ile birlikte anılmaktadır. Köyün dokusu sebebiyle Kınalı Kar dizisi öncesinde, Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Kurtuluş dizisi ile Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarını konu alan Kuruluş dizisi de mekân olarak Cumalıkızık’ı seçmişlerdi.

Köyün tarihi

Cumalıkızık köyünün tarihi çok eskiye dayanmaktadır. 1300’lü yıllarda bir vakıf köyü olarak kurulan Cumalıkızık, tarihi dokusunu koruması nedeniyle pek çok yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olmaktadır. Uludağ’ın  etekleri ve derin vadiler arasında yer alan köylere verilen kızık isminden türeyen adının, etraftaki diğer kızıklarda yaşayanların Cuma namazında burada toplanmasından dolayı Cumalıkızık halini aldığı tahmin edilmektedir. Bizans döneminden kalma bir kilise ile Osmanlı dönemine ait birçok mimari özelliğe sahip binalar bulunan köyde ayrıca Etnografya Müzesi bulunmaktadır ve UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Kınalı Kar ve Cumalıkızık

Köye gittiğinizde hem bozulmamış tarihi bir köyü hem de çok izlenen bir dizinin platosunu  görme şansına sahip olacaksınız. Halen yapımcı ve yönetmenlerin ilgilendiği köye gelerek, Kınalı Kar nerede çekildi sorusunun yanıtını keyifli bir tur ile alabilirsiniz. Ayrıca seyahat programınız uygun olursa, Haziran aylarında köyde yapılan Ahududu şenliğine de katılabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

BENZER YAZILAR